Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) Diyarbakır'da da yapıldı. 3 milyon 36 bin 945 üniversite adayının girdiği sınav için 1 yıl boyunca hazırlık yapan öğrenciler sabahın erken saatlerinde aileleriyle birlikte sınav merkezlerine akın etti. Son dakikalarda sınav binasına ulaşan adaylar, koşarak kimlik kontrollerinin ardından sınıflarına gitti. Sınav salonlarının kapısı 10.00'da kapanacağı için 09.50'de görevliler tarafından çağrı yapıldı. 

"SİSTEMDE BAŞKA OKUL YAZIYORDU"

Saat 10.00'da kapıların kapanmasından sonra aileler dışarıda çocuklarını beklemeye başlarken Merkez Kayapınar ilçesindeki Şehit Jandarma Üsteğmen Tevfik Pehlivan Ortaokuluna gelen bir öğrenci, kapının kapalı olduğunu gördü. Sınava 8 dakika geç kalan ve içerideki görevlilere seslenen öğrenci, “ÖSYM'nin sisteminde başka okul yazıyordu” iddiasında bulundu.

"YANLIŞLIKLA BAŞKA OKULA GİTTİM"

İsmini vermek istemeyip sınava geç kalan öğrenci, “Bindiğim otobüs arızalandı. 3.5 saat yolda bekledik. Gecikmeden dolayı gece geç yatınca uyanmakta zorlandım. Sabah da yanlışlıkla başka okula gittim. Doğru sandığım okula yetiştim ama yanlışmış. ÖSYM'nin sisteminde başka bir okulun ismi yazıyordu. Ben de kağıdıma bakmadan oraya gittim. O yüzden asıl sınava gireceğim okula 10.08'de vardım. Okulları karıştırmasam zamanında yetişecektim. Antalya'dan geliyorum ben de. Orada turizm çalışanıyım. Zaten olan oldu. Sağlık olsun. Çok çalışmadım ama böyle olması kötü oldu” dedi.

"BİRAZ DAHA ERKEN GELEBİLİRDİ"

Sınava giren kızı için kapı önünde heyecanlı beklediğini belirten Pervin Mercan ise, şunları söyledi: “Kızım sınava girdi. Tüm öğrencilerin hepsine başarılar diliyorum. Umarım her şey istedikleri gibi olur. Çok çalışıyorlar. Zorlu bir süreç onlar için. Onlar da artık sıkıldı. Aynı zamanda havalar da ısındı. Umarım sınavı istedikleri gibi geçerler. Az önce sınava geç kalanlara tanıklık ettik. Biraz daha erken gelebilirdi. Biraz ihmal ettiği bir konu olmuş. Sağlık olsun.”

Kaynak: İHA