İyiliksever kişiliğiyle tüm dünyada koruyucu ve yardımsever bir aziz olarak tanınan Noel Baba birçok ülkede farklı isimle anılmaktadır. Hollanda’da Sinterkoas, Fransa’da Pere Noel, İngiltere’de Father Christmas, ABD’de Santa Claus, Almanya’da Heilige Nikolaus... Tüm dünyada Noel Baba olarak tanınan, Hristiyan dininde yardımın ve alçak gönüllülüğün sembolü olan Aziz Nikolaos’ın hayatında kısa bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Antalya'da bayram tatilinde o bölgeleri akın yaşandı! Sayı 100 binin üzerinde Antalya'da bayram tatilinde o bölgeleri akın yaşandı! Sayı 100 binin üzerinde

TÜM SERVETİNİ YOKSULLARLA PAYLAŞAN BİR AZİZ

Aziz Nikolaos’ın, Antalya’nın Kaş ilçesine yakın Patara Antik Kenti’nde doğduğuna inanılır. Günümüzde müzesinin bulunduğu; Demre İlçesi M.Ö. 5. yüzyılda yerleşim merkezi haline gelmiş Likya Uygarlığı'nın 6 büyük şehrinden birisi olarak tanımlanmaktadır. Aziz Nikolaos, Demre İlçesindeki; Likya başkenti olan Myra Antik Kenti’ne gitmiş ve orada genç yaşta piskoposluk makamına ulaşmıştır. Dilekleri gerçekleştiren, tüm servetini yoksullarla paylaşmayı seçen Aziz Nikolaos’ın farklı kaynaklardan derlenerek günümüze ulaşan hikayesine kulak verelim.

AZİZ NİKOLAOS (NOEL BABA)

M.S. 270’li yıllarda varlıklı bir tüccarın oğlu olarak dünyaya gelen Aziz Nikolaos, babası öldükten sonra mirasının tümünü yoksullarla paylaşmaya karar verir. Aziz Nikolaos'ın hayatı birçok rivayete de konu olmuştur. Bunlar arasında en yaygın olanı; 3 kız kardeşe yaptığı destekti...

Yardımsever yapısı ile bilinen Aziz Nikolaos, bir gün Patara’da, evlenme çağında olup da çeyizlerini yoksulluktan hazırlayamayan 3 kız kardeşe gizlice maddi yardımda bulunmak ister. Gizlice pencerelerinden içeri para kesesi atmak isterken pencerelerin kapalı olduğunu gören Noel baba para kesesini bacadan atar. Noel Baba’nın bacadan girip hayalleri gerçekleştirmeye yardımcı olma hikayesi bu şekilde başlar.  Efsanelere göre özellikle; çocukların, yoksulların, yolcuların ve denizlerin koruyucusu olmuştur.

AZİZ NİKOLAOS KİLİSESİ

6 Aralık 343 yılında; 65 yaşındayken yaşamını kaybettiği bilinmektedir. Demre / Myra’da yaşayanlar onun anısına ölümünün ardından bir kilise yaptırmış ve lahdinin burada ölümsüz kalacağına inanmışlardır. Mimari ve üslup bakımından Bizans döneminin en önemli anıtları arasında sayılır. Demre’deki kilisenin duvarlarında ve tavanında Aziz Nikolaos’a dair mozaikler, ikonalar ve freskler (duvar resimleri) bulunmaktadır. Bazı resimlerde kutsal kişilerle beraber tasvir edilmiştir.

Muhabir: DUYGU TEKİN