6 Şubat deprem felaketinin yıldönümü aynı zamanda Antalyalı sanatçılar ve sanatseverlerin de büyük kaybı usta ressam Turhan ekicinin de ölüm yıldönümüydü. Antalya’nın ünlü ressamlarından Turhan Ekici, 2. ölüm yıldönümünde sanatçı dostları ve sevenleri tarafından Kurşunlu’daki mezarı başında anıldı. Anma töreninde duygusal anlar yaşandı. Ekici'nin yaşam hikâyesi sanatçı arkadaşları tarafından anlatıldı, anılar tazelendi.

MEZAR TAŞINA KARANFİLLER BIRAKILDI

6 Şubat günü Güzel Sanatlar Derneği'nin (GÜSAD) organizasyonuyla Kurşunlu Mezarlığı'nda tören düzenlendi. Törene katılacaklar için bir servis aracı tutuldu. 2022 yılında 6 şubatta yaşama veda eden Ressam Turhan Ekici ve kendisinden 1 hafta sonra vefat eden eşi Hafize Ekici kabirleri başında dualarla, konuşmalarla anıldı. Turhan Ekinci ve eşinin kabirlerini çocukları, öğrencileri, sanatçı dostları, sanatseverler karanfillerle süsledi. 

Antalya, 817. Fetih kutlamalarına hazırlanıyor Antalya, 817. Fetih kutlamalarına hazırlanıyor

SANAT NE KADAR UZUNSA HAYAT O KADAR KISADIR
 

GÜSAD Başkanı Ertuğrul Hepgüzel, ressam Turhan Ekici için " ressamların piriydi" dedi. Hepgüzel, şöyle devam etti; "Turhan Ekici, geçirdiği ani rahatsızlık sonucu hayata gözlerini yumdu. Resim öğretmenliğinden emekli olan Ekici, Antalya'daki özel atölyesinde resim sanatına gönül vermiş genç ve yetişkinlere eğitim verdi, Antalya'ya birçok ressam kazandırdı. Resim tekniklerinin tümünü severek çalışan Ekici, evrenin nesnel ve soyut değerlerinden beslenen, kendisi gibi sistemleşeceğine inandığı bir sanat anlayışıyla hep çalıştı. 100'den fazla grup ve karma sergiye katıldı, yurtiçi ve yurt dışında özel koleksiyonlarda çok sayıda eseri yer aldı. 2023 Eylül ayında bir grup öğrenci ve sanatçı dostların girişimiyle Ressam Ekici ile kendisinden 1 hafta sonra vefat eden eşi Hafize Ekici'nin kabirleri, öğrencileri ve sanatçı dostlarının katkılarıyla yapıldı. Kaidesine de Ekici'nin sanatla ilgili şu sözleri yazıldı 'Yüksek uygarlığın merdiveni sanattan geçer. Sanat ne kadar uzunsa, hayat da o kadar kısadır."


Muhabir: YEŞİM ERTAN