Yüksek kira bedeli, gıda fiyatlarında yaşanan enflasyon derken Antalya’da vatandaşlar ay sonunu getiremez hale geldi. Mutfak alış verişini halk pazarlarından gerçekleştiren Antalyalılar buna rağmen gıda ürünlerini almakta artık zorlanıyor. Pazar çantalarının her geçen hafta biraz daha boş kaldığı Antalya’da kamu çalışanları bile yaşamak istemiyor. 

KİRA BEDELLERİ DÜŞMÜYOR

Asgari ücretli 17 bin 2 lira ile ay sonunu getirmeye çalışırken, bu ücret ev kirasını bile karşılayamaz hale geldi. Ev kiralarının oldukça yüksek olduğu Antalya’da kirasını bile ödemekte zorlanan asgari ücretlinin yanında kamu çalışanları da aldıkları maaş ile geçinemez duruma geldiler. Diğer yandan emekliler zamla birlikte 10 bin lira maaş ile bırakın kira ödemesini karınlarını bile doyuramaz hale geldi. 

PAZARLARDA ALIŞ VERİŞ AZALDI

Yandaki Oda Dizisi Uyarlama Mı? Gerçek Hikaye Mi? Yandaki Oda Konusu Nedir? Yandaki Oda Dizisi Uyarlama Mı? Gerçek Hikaye Mi? Yandaki Oda Konusu Nedir?

Antalya’da tüm kesimlerin ilgi gösterdiği halk pazarlarındaki fiyatlarda düşmüyor. Sebze ve meyve almakta zorlanan çok sayıda vatandaş kiloyla değil taneyle alış verişe başladı. Diğer yandan zincir marketlerin sebze ve meyve reonlarında fiyatlar dudak uçuklatır hale geldi. 30’luı bir koli yumurtanın fiyatı Antalya’da 140 liradan satılıyor. Diğer yandan peynirin kilosu 190 liradan satılırken, ekmeğin fiyatı ise halen 7 lira 50 kuruştan satılıyor. Antalya Fırıncılar Odası ekmekte zam kararı almaya hazırlanırken, Halk Ekmek büfelerinde ise ekmeğin fiyatı 4 lira 50 kuruştan satılıyor. Emeklilerin sabahın erken saatlerinden itibaren ekmek almaya gittiği Halk Ekmek Büfelerinde ekmek saat 10 gibi tükeniyor. 

HAYAT PAHALILIĞI YABANCILARIDA ETKİLİYOR

Hayat pahalılığı artarak devam ediyor. Fiyatlar Türkiye genelinde bir artarsa Antalya’da bu artış adeta iki hissediliyor. Yeryüzü cenneti olarak lanse edilen Antalya bugünlerde hayat pahalılığı nedeniyle yaşayanlar açısından cehenneme dönmeye başladı. Antalya’da sahil kesime yakın yerlerde özellikle Konyaaltı ve Muratpaşa ilçeleri sınırlarında yaşayanlar bu pahalılığı çok fazla hissediyorlar. 20 yıl önce emeklilerin cenneti olan Konyaaltı şimdi ise hayat pahalılığı nedeniyle cehenneme döndü. Konyaaltı sadece emekliler için değil yerleşik yabancılar içinde zorlaşmaya başladı.

Muhabir: BÜLENT ÖNER