Türkiye’nin en borçsuz belediyeleri arasındayken ‘Kamulaştırmasız el atmalar’ nedeniyle bir anda ülkenin en borçlu belediyeleri arasına giren Antalya Muratpaşa Belediyesi ölüm-kalım savaşı veriyor. İlçe belediyesi düştüğü ekonomik zorlukları aşmak için büyük mücadele içinde. 

BAŞKAN UYSAL’DAN MÜCADELE VURGUSU

Katıldığı bir programda belediyenin mali durumu hakkında vatandaşları aydınlatan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Her türlü tasarruf tedbirini uyguluyoruz, çünkü maaşlarımızı ödeyebilmemiz, hizmetlerimizi aksatmamamız lazım. Bunun için büyük bir mücadelenin içindeyiz. Bu görevin altından kalkmak, hakkını vermek için geçtiğimiz 10 yılda mücadele ettiğimiz gibi bundan sonra da etmeye devam edeceğiz” dedi.

CHP'li Afyonkarahisar Belediyesi iş başvurularına kapıyı kapattı CHP'li Afyonkarahisar Belediyesi iş başvurularına kapıyı kapattı

Ümit Uysal Yeni Foto

ANKARA EL ATMAZSA DURUM KÖTÜ

Muratpaşa’nın geçmiş 10 yılda Türkiye’nin en borçsuz belediyeleri arasında yer aldığını hatırlatan Başkan Uysal,  “Kendi işlettiğimiz dönemde Türkiye’nin en borçsuz belediyesiyiz; ama bu kamulaştırmasız el atma davaları sonuçlarıyla bir anda Türkiye’nin en borçlu belediyesine dönüştük. Artık öyle bir noktaya gelindi ki bunu halka anlatmak gerekiyor. Bu sorunu belediyeler çözemez. Bu sorunu hükümetin çözmesi gerekiyor. Bunun Ankara’dan çözülmesi gerekiyor, yerel yönetimlerin çözebileceği çapta bir şey değil” diye konuştu. 

FİNANSMANA ERİŞİM SORUNU SÜRÜYOR

Yüksek faiz oranları nedeniyle borç bulmakta zorlandıklarını da aktaran Uysal, “Tüm tasarruf tedbirlerini uyguluyoruz. Maaşları ödeyebilmemiz ve hizmetleri aksatmamız için bunu yapmak zorundayız. Büyük bir mücadelenin içindeyiz. Tasarruf yapmazsak kreşten üniversiteye hazırlık kurslarına kadar uzanan onlarca çalışmayı sonlandırmamız gerekecek; ama biz bunlardan vazgeçmeyiz. Belirli hizmet seviyesini koruyacağız” açıklamasında bulundu. 
 

Kaynak: MURATPAŞA BELEDİYESİ / BASIN BÜLTENİ