Antalya Kum Heykel Festivali, kültür, sanat ve turizm alanlarında önemli bir yer haline gelmiş ve yılda ortalama 100 bin ziyaretçiyi ağırlayan bu etkinlik, kentin dünyaca ünlü Lara sahilinde her yıl farklı temalarla düzenlenen ve profesyonel kum heykel sanatçılarının eserlerini sergilediği bir festival...Heykel yapımı 15 Mayıs'ta başlayacak ve Haziran ayının sonuna kadar devam edecek. Ziyaretçiler, kum heykelleri gezerken sanatçıların canlı çalışmalarını da izleyebilecekler.

KUM FESTİVALİNE BÜYÜK İLGİ

Antalya Kum Festivali koordinatörü Cem Karaca, etkinliğin son yıllarda 12 ay açık olduğunu ve bu yıl heykel yapımına başlama tarihini ziyaretçi taleplerini dikkate alarak değiştirdiklerini belirtti. Karaca, festivaldeki 'Uzay Macerası' temasının geçen yıl büyük beğeni topladığını ve bu yıl da aynı temayı devam ettirmeye karar verdiklerini söyledi. Festival alanında 200'e yakın heykel bulunmakta olup, bazı heykeller 15 Mayıs'tan itibaren farklı uzay temalarıyla yeniden yapılarak ziyaretçilere sunulacak. Ayrıca, uzaya gönderilen ve tarihte önemli bir yere sahip roketlerle ilgili özel bir bölüm de festivalde yer alıyor.

ANTALYA KUM FESTİVALİ'NE YILDA 100 BİN ZİYARETÇİ 

Antalya Kum Heykel Festivali, kültür, sanat ve turizm alanlarında önemli bir yer haline gelmiş ve yılda ortalama 100 bin ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Festivalde ayrıca ücretsiz olarak teleskoplarla Satürn, Jüpiter ve Ay'ı gözlemleme imkanı sunuluyor. Ayrıca çocuklar için özel bir alanda kum heykeli yapma fırsatı ve video mapping tekniğiyle hareketlendirilen heykellerin de bulunduğu festivalin her yıl daha fazla ziyaretçi çekeceği tahmin ediliyor. 

Meteoroloji, Doğu Akdeniz için uyardı! Kuvvetli gök gürültülü sağanak geliyor... Meteoroloji, Doğu Akdeniz için uyardı! Kuvvetli gök gürültülü sağanak geliyor...

HEYKELLER İÇİN 10 BİN TON NEHİR KUMU KULLANILDI

Alandaki uzay temalı eserler Star Trek, Star Gate, Star Wars, Darth Vader, Yoda, Baby Yoda, Mandalorian, Leonardo Da Vinci, Laika, Galileo Galilei, V2 Rocket, Vostok 3 KA Rocket, Yuri Gagarin, Neil Armstrong, Mars Medeniyeti, Satürn Rocket, Ariane Rocket, E.T, Space X Dragon 2 Kapsülü, Elon Musk, Galata Kulesi, Hezarfen Ahmed Çelebi, First Step, Solaris, Ikarus, Fifth Element, Zeplin, UFO, Discovery, Challenger, Keops Piramidi, Sphinx, Roketler Sergisi, Guardian of the Galaxies, Paul, Interstellar, Prometheus, Güneş Sistemi, Voyager, Apollo Uzay Kapsülü, Avatar, Soul of the Universe şeklinde sıralanırken, söz konusu heykellerin yapımında tam 10 bin ton nehir kumu kullanıldı.

Kaynak: DHA