Orman Genel Müdürlüğü tarafından Gazipaşa'ya konuşlandırılan İHA, 23 bin feet yükseklikten 3,5 milyon hektarlık orman alanını gözetliyor ve termal kamerasıyla yangınları daha erken fark ederek anında ekiplere bildiriyor. Bu sayede Antalya'da orman yangınlarına müdahale süresi kısalıyor ve "Yeşil Vatan" korunuyor.

24 SAAT BOYUNCA ORMANLARI GÖZETLEYECEK 

Gazipaşa'da konuşlandırılan İHA, 24 saat boyunca 23 bin feet yükseklikten uçarak Antalya ve ilçelerindeki ormanları gözetliyor. Olası yangınları termal kamerasıyla tespit eden İHA, yangının koordinatlarını anında kara ve hava ekiplerine bildiriyor. Bu sayede ekipler yangına en kısa sürede müdahale edebiliyor.

YANGININ İLERLEMESİNİ GÖSTERİYOR, MÜDAHALEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR

İHA sadece yangını tespit etmekle kalmıyor, yangının ilerleyişi ve ilerleme hızı gibi konularda da ekiplere bilgi veriyor. Bu sayede karada çalışan ateş avcıları daha hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edebiliyor.

Antalya güne orman yangını ile uyandı Antalya güne orman yangını ile uyandı

HAVA VE KARA GÜCÜ GÜÇLENDİRİLDİ

2021 yılında meydana gelen büyük orman yangınlarıyla mücadele eden Orman Genel Müdürlüğü, Antalya'da 2024 yangın sezonunda hava ve kara gücüne güç kattı. Antalya'da orman yangınlarına müdahale amaçlı 9 helikopter, 6 uçak, 113 arazöz ve 955 yangın işçisi her an göreve hazır bekliyor.

"NEREDEN NASIL MÜDAHALE EDECEĞİMİZİ GÖSTERİYOR"

Antalya Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, İHA'nın Antalya'da orman yangınlarıyla mücadelede önemli bir rol oynadığını söyledi. Derince, "İHA'mız sabah erken saatlerde havalanıyor ve ardından tüm Antalya genelinde yangınla ilgili tarama yapıyor. 180 kilometreye kadar gözetleme özelliğine sahip olan İHA'mız, herhangi bir ısı gördüğünde bunu bize bildiriyor. Arkadaşlarımız değerlendirip hemen ilk müdahale ekiplerimiz oraya hareket ediyor. İHA'ların aynı zamanda yangının ilerleyişi ile ilgili katkısı da buluyor. Isı yoğunluğunu ve nereden müdahale edeceğimizi bize bilgi aktarıyor ve ona göre müdahale ediyoruz" dedi.

Kaynak: İHA