Turizm kenti Antalya, son zamanlarda etkisini artıran sıcak hava dalgası ile mücadele ediyor. Vatandaşlara bir sevindirici bir de üzücü haber Meteorolojiden geldi.

NEM ORANI DÜŞECEK, SICAKLIK ARTACAK

Meteoroloji, Antalya'da cumartesi gün sabah saatlerinden itibaren önemli değişiklikler olacağını duyurdu. Rüzgarın yön değiştirmesiyle birlikte nem oranının yüzde 50 düşmesi beklenirken, sıcaklıkların ise 6-7 derece artacağı tahmin ediliyor. Nem oranının düşmesi, havanın daha kuru hale gelmesine yol açacak ve özellikle yüksek nemden şikayetçi olanlar için bir rahatlama sağlayacak. Ancak, sıcaklıkların 6-7 derece artacak olması, mevcut sıcaklıkların üzerine eklenerek daha zorlu hava koşullarına neden olacak.

Antalya Nem Şehir Konyaaltı Sahili

YANGIN RİSKİ ARTACAK

Antalya'da yaşanan yüksek sıcaklıklar, birçok vatandaş için yaşamı zorlaştırdı. Sıcak hava dalgası nedeniyle açık havada çalışmak zorunda olan işçiler, yaşlılar ve kronik rahatsızlıkları olan kişiler için sağlık riskleri arttı. Meteoroloji yetkilileri, sıcaklıkların artışıyla birlikte bu risklerin daha da artabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Vatandaşların, özellikle öğle saatlerinde dışarıda bulunmaktan kaçınmaları ve bol su tüketmeleri öneriliyor. Diğer taraftan rüzgarın yön değiştirmesi ile birlikte yangın riski de artacak. Antalya valiliği kısa bir süre önce orman yangınlarına karşı piknik ve mesire alanları dışındaki ormanlık alanlara girişleri 31 Ekim'e kadar yasaklamıştı.

NEM DÜŞECEK SICAKLIK ARTACAK

Yapılan son değerlendirmelere göre bugün sıcaklık değeri en düşük 25, en yüksek ise 32 derece ölçülecek. Nem oranı ise yüzde 85 olarak belirlendi. Cumartesi ise rüzgarın yön değiştirmesi ile birlikte nem oranı yüzde düşerek 42 seviyesine gerileyecek. Sıcaklık değerinin ise 36 ile 40 derece arasında olması bekleniyor. Antalya Salı gününden itibaren tekrar nemli havanın etkisi altına girecek.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ