Melis Sucuoğlu Doğan’ın ‘İçimde Bir Orman’ adlı, mono baskı ve akrilik eserlerin yer aldığı sergisi, Galeri T’de açıldı. Kalabalık bir akademisyen, sanatçı ve sanatsever topluluğu eşliğinde açılan sergide ilk konuşmayı Galeri T’nin sahibi Hasan Tırmaş yaptı.

DOĞA-İNSAN-KÜLTÜR EKSENİ

Tırmaş’ın açılış konuşmasının ardından mono baskı tekniğiyle ürettiği eserlerinin yansıra akrilik eserlerinin de olduğu sergisine ilişkin konuşan Melis Sucuoğlu Doğan, “Bu soğuk günde buraya gelerek bana destek verdiniz. Hepiniz, hoş geldiniz. Gazi Üniversitesi’nde lisansımı bitirdikten sonra, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisans ve doktoramı yaptım. Son 1 senedir Ardahan Üniversitesi’nde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktayım. Akrilik eserlerim, benim doktora sürecinde yaptığım o dönem üzerine çalıştığım ‘Gılgamış mitosu’ aslında doğa-insan-kültür ekseninde ortaya çıktı” dedi.

“DOĞANIN İÇİNDE BİR KENTLEŞME VAR”

‘Tersine göç’ olarak tabir edilen ibarelere de açıklamalarında yer veren Doğan, “Herkes doğaya bir hasret dile getirir. ‘İşimi bırakıp doğaya yerleşeceğim’, ‘Köyden yer alacağım’ söylemleri hep vardır. Biz de eşimle bu konu üzerine konuşuyoruz. Doğaya özlem duyuyoruz. O konfor alanını da terk etmek de çok zor. Şehir yaşamından alışkanlıklardan vazgeçmek zor. Biz bir anda kendimizi Ardahan gibi bir yerde bulduk. Aslında Ardahan tam olarak o aradığımız yerdi. Bir kentleşme var ama doğanın içinde. Şehre değil doğaya hapsolmuş küçük bir şehir var. Yerleştiğimizden beri bir adım atsanız ormanın içindesiniz, sürekli doğanın içindesiniz. Yolda giderken bir inek sürüsüyle karşılaşabiliyorsunuz. Trafik ışıklarında 4-5 at size doğru koşturabiliyor ya da yolda bir tilkiyle göz göze gelebiliyorsunuz. Bir yandan da şehir yaşamı devam ediyor. Bu ikisinin harmanlandığı bir yerde yaşamaya başladık” diye konuştu.

“KURALLARDAN PEK HOŞLANMIYORUM”

Gözlemlerini sanata aktarma sürecine girdiğine dikkat çeken Doğan, “Mono baskılar yapmaya başladım. Nevin hocamın atölyesinde baskıyla tanıştım. Baskı süreci biraz disiplinli. Siyah-beyaz mono baskıyı tercih ettim, geri dönüşümden elde ettiğim kâğıtlarla da zaman zaman renk kattım. Ben resimlerimde de kurallardan pek hoşlanmıyorum. Bu noktada mono baskı benimle kişisel bir bağ kurdu. Çünkü malzemeyi çeşitlendirebiliyorsunuz, sınırları esnetebiliyorsunuz. O arada Ardahan yeni bir hayat. Benim yaşamımdaki değişimlerin bir göstergesi gibi bu eserler ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

Antalya’da tarihi surlardaki 800 yıllık mesaj! Okuyunca çok şaşıracaksınız… Antalya’da tarihi surlardaki 800 yıllık mesaj! Okuyunca çok şaşıracaksınız…

Doğan, konuşmasının ardından sergisinin açılışına teşrif eden isimlere teşekkür etti.

Melis Sucuoğlu Doğan’ın, Galeri T’de ‘İçimde Bir Orman’ adlı mono baskı ve akrilik eserlerinin yer aldığı sergi, 15 Şubat’a kadar gezilebilecek.

Muhabir: YEŞİM ERTAN