Amasya Valisi Yılmaz Doruk, Taşova Hünerli Eller Kadın Kooperatifi'ni ziyaret etti. Alpaslan köyünde çiftçilerin bahçelerinde üretilen kirazlar, kooperatife getirilerek, pestil kıvamına getirilip, eksi 40 derece dondurulduktan ve kurutma makinesinde kurutulduktan sonra tarhananın çıtırlığına dönüştürülen ürünler, Vali Doruk'a ikram edildi. 

"PAZARA SUNULMASI ÇOK KIYMETLİ"

Kooperatifleşmeye, kadın emeğine ve istihdama önem verdiklerini söyleyen Vali Doruk, "Burayı devlet desteğiyle yaptık.  Bizim kadınlarımız çok üretken. Gerçekten güzel sonuçlar elde ettiğimiz kooperatiflerimizden bir tanesi. Bu meyvecilik bölgemizde önemli. Bunun katma değerini arttırarak, üretmek daha da önemli. Burada kooperatifimiz şu an meyve kurutma tesisini işletiyor. Taşova da meyvecilikte çok iyi biliyorsunuz. Çiçek bamyası da ‘altın bamya’ diyoruz, çok çok önemli ama meyvecilikte de burada doğal meyvelerin kurutulup, pazara sunulması çok kıymetli. Güzel işler yapıyorlar, biz de destekliyoruz kendilerini" dedi.

"KİRAZDAN 3 ÇEŞİT ÜRÜN ELDE ETTİK"

Hünerli Eller Kadın Kooperatifi üyesi Emine Yıldız, “Bahçemden kirazımı getirdim. Kirazı kurutalım dedik ve bunu yaptık. Sonra posasını yaptık, daha sonra da suyunu çıkarttık. Suyu ile meyve suyu ve sıcak içildiğinde de çay yaptık. Kirazdan üç çeşit ürün elde ettik, kiraz kurusu, kiraz posası ve kiraz suyu. Bence oturdu yerine, iyi bir fikirdi Vali Bey'in söylediği. Evet, kiraz tarhanası dedi” diye konuştu. Vali Doruk’a, Taşova Kaymakamı Efe Kılıç, Belediye Başkanı Ömer Özalp, Hünerli Eller Kadın Kooperatifi Başkanı Özlem Genç ve kooperatif üyeleri eşlik etti.

Kaynak: İHA