Tiktok, Instagram ve Twitter gibi sosyal platformlarında her geçen gün yeni bir trend çıkıyor. Bu trendlerden biri de makyaj kategorisinde yer alan Asoka oldu. Asoka makyajı nedir ve nasıl ortaya çıktı diye sıklıkla aratıldı.

Dünyanın çeşitli yerlerinden sosyal medya kullanıcıları ve influencarlar ‘Asoka makyajı’ trendini farklı şekillerde yaptı. Hatta birçoğu milyonlarca kez görüntülendi.

Sosyal medyayı kasıp kavuran bu trend ile birlikte videoda kullanılan şarkı da epey popüler oldu. Telefonlarımızın ekranını her kaydırdığımızda Asoka makyajı ile karşılaşınca, şarkısı da akıllardan çıkmadı. Makyajla birlikte şarkının kendisi de viral oldu ve şarkı üzerine birçok farklı içerik çekildi.

İşte, dillere pelesenk olan şarkısıyla birlikte Asoka makyajı nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır, detaylarıyla anlattık!

Asoka Makyaji

Asoka Makyajı Nedir?

Asoka makyaj akımı özellikle Instagram ve TikTok adlı platformlarda büyük yandı uyandırdı. Trend ise Hint makyajı özelliğini taşıması ile ünlü.

Asoka makyajı nedir denildiğinde ise ilhamını 2001 yapımı Hint filmi Asoka’dan alan popüler bir makyaj tarzıdır demek mümkün.

Hint filmleri, Bollywood adlı özel bir kategoride yer alıyor. Oldukça ünlü filmlerin yer aldığı Bollywood’a ait bir film olan Asoka’dan ilham alan bu trendde, Hint gelin saçı, makyajı, aksesuarları ve kıyafetleri baz alınıyor.

Asoka Filmi Detayları

Asoka, Bollywood’un en ünlü yıldızları arasında yer alan Shah Rukh Khan ve Kareena Kapoor Khan’ın başrolü paylaştığı ünlü bir film. Senaryosu ise M.Ö. üçüncü yüzyılda geçmektedir. Filmin konusundan ziyade, yapılan makyaj trendi kapsamaktadır.

Koyu renkli göz kalemleri, yüz ve vücuttaki geometrik şekiller ile eski Hint kıyafetleri ile aksesuarları dikkatleri çeker.

Asoka Makyaji 8

Asoka Makyajı Nasıl Ortaya Çıktı? Asoka Makyajını İlk Kim Yaptı?

Asoka makyajı ilk olarak bir içerik üreticisinin yüklediği video ile ortaya çıktı. Sita Suwarnadwipa 24 Mart 2024 tarihinde tüm unsurlarıyla bir Hint gelini makyajı yaparken, aynı zamanda Asoka filmi şarkısıyla senkronize bir biçimde hareket etti. Bu günden itibaren de Asoka makyajı dünya genelinde farklı kökenlere sahip sosyal medya kullanıcıları tarafından yapıldı.

Şimdilerde ise çeşitli sosyal medya platformlarında ‘’#AsokaMakeupChallenge’’ etiketi ile birçok kullanıcı tarafından Asoka makyajı paylaşılmaya devam ediliyor.

Asoka Makeup From Turkey Ne Demek?

Asoka makyajı nedir cevapladık. Bir yandan da sosyal medyada dünyanın farklı yerlerinden birçok kullanıcı bu trendi yapıyor. Makyajı Türkiye'den yapanlar ise ''Asoka Makeup From Turkey'' diyerek trende nereden katıldıklarını bildiriyor! 

Asoka Makyaji 6

Asoka Makyajı Özellikleri

Siz de sosyal medyada Asoka makyaj trendi ile karşılaştıysanız, renkler ve çizgiler farklı olsa da makyajın ana bir teması olduğunu fark etmişsinizdir.

Asoka makyajı nedir ile birlikte merak edilen özellikleri de sıraladık. İşte Asoka makyajının özellikleri şu şekildedir:

  • Parlak Renkler: Parlak ve canlı renkler Asoka makyajının temelidir. Özellikle de mavi, yeşil ve pembe gibi canlı renkler kullanılır.
  • Keskin Gözler: Hint makyajının kendine özgü bir göz trendi bulunur. Özellikle de far ve eyeliner ile desteklenen gözlerde dramatik bir görünüm oluşturulur.
  • Çizgiler: Göz kapağı ve çevresi, bilekler gibi yüz ve vücut bölgelerine geometrik şekiller ile grafik çizgiler çizilir.
  • Altın Kullanımı: Asoka makyajının en önemli özelliklerinden biri de altın detaylar. Makyajın yanı sıra; aksesuar ve kıyafetlerde de altın detaylar kullanılır.

Asoka Makyaji 9

Asoka Makyaj Trendini Yapan Türk Influencerlar

Asoka makyajı nedir açıkladık. Şimdi de dünyaca ünlü bu trendi yapan Türk influencarlardan bahsedelim… Yapımı ve editlemesi oldukça zor olan bu akımı yapmak büyük bir vakit alıyor.

İşte, Asoka trendini yapan Türk infleuncerlar listesi şu şekildedir:

  • Yaren Alaca
  • Aybüke Çangal
  • Gülce Cantürk
  • Arya Bektaş

Asoka Makyajı Şarkısı Ne?

Asoka makyajı nedir sorusunun ve makyajın bu derece trend olmasının sebeplerinden biri de videoda kullanılan şarkı. Şarkıyla uyumlu ilerleyen makyaj aşamaları ise küçük bir video illüzyonu olarak izleyicileri ekrana kitliyor.

Gün içinde birçok kez karşılaştığımız Asoka makyaj trendi şarkısı ise ‘’San Sanana’’. Şarkının akılda kalıcı melodisi ve ritmi trendi daha da cezbedici hale getirdi.

San Sanana Sözleri Türkçe

Birçok kişi San Sanana şarkısını dinlerken şarkının Türkçe anlamını da merak ediyor.

San Sanana sözlerini Türkçe şekilde paylaştık:

Tak tak tak, tik tak, tak tak

Güneş, Sanna-nan-nan, sanna-nan-nan

Git git, git git, git rüzgar

Benim gibi birini bul oğlum

Güneş, Sanna-nan-nan, sanna-nan-nan

Git git, git git, git rüzgar

Bunun gibi bir yerde (Chik thak thak, chik thak thak)

Hiç kimse (Chik thak thak, chik thak thak)

Böyle biri hiçbir yerde yok

Eğer durum buysa, belki seninle çıkarım

Güneş, Sanna-nan-nan, sanna-nan-nan

Git git, git git, git rüzgar

Güneş, Sanna-nan-nan, sanna-nan-nan

Git git, git git, git rüzgar

Ah, gökyüzü bir aşk şairidir

Bense onun yazdığı bir şiirim

Benim gibi kimse gelmedi bu dünyaya

Dokunamıyorum (Chik thak thak, chik thak thak)

Benden biri (Tak tak tak tak, tak tak tak)

Eğer ona dokunursan, seni ateşe verir

Git git, git git, git rüzgar

….

Asoka makyajı nedir, nasıl ortaya çıkmıştır detaylarıyla paylaştık!

Muhabir: Duygu Tekin