Alanya ilçesinde yaşayan Şaban Örcan, son iki yıldır hipertansiyona bağlı kronik böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi görüyordu. Durumunun gitgide kötüleşmesi üzerine Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'ne başvurdu. Babası Yavuz Örcan'ın böbreğini bağışlama isteği sonrasında yapılan tetkikler, babanın ve oğlunun uyumlu olduğunu gösterdi. Başarılı bir operasyonun ardından Şaban Örcan sağlığına kavuştu.

"Her çocuğun kahramanı babası olduğu gibi benim de kahramanım babam oldu."

"BENİM GİBİ BEKLEYEN BİNLERCE İNSAN VAR"

Şaban Örcan, kronik böbrek yetmezliğiyle mücadele ettiği iki yılın ardından babasından aldığı böbrekle hayata döndü. 2 Ağustos'ta gerçekleşen nakil operasyonunun ardından Örcan, organ bağışının önemine dikkat çekerek, "Benim gibi organ nakli bekleyen binlerce insan var. Lütfen elinizden geldiğince organlarınızı bağışlayın" dedi.

ŞANS FAKTÖRÜ VE KRONİK HASTALIK

Şaban Örcan, kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığının ailesinde ilk kez görüldüğünü, sadece annesinin hipertansiyon hastası olduğunu belirtti. "Öncelik babam olduğu için babamdan nakil oldum. Şansım; babamla uyumlu olmamdı" diyen Örcan, uyumlu bir donör bulamayan ve beklemek zorunda kalan binlerce insan olduğuna vurgu yaptı.

"DÜNYALAR BİZİM OLDU"

Örcan, babasıyla uyumlu olduğu ortaya çıktığında yaşadığı mutluluğu ve bu durumun getirdiği kolaylığı anlatarak, "Dünyalar bizim oldu. Babam da ben de çok sevindik. Organ nakli olmadığınız zaman diyaliz tedavisine başlıyorsunuz ve orada da çok zorlu bir süreçten geçiyorsunuz. Benim şansım; babamın uyması oldu" ifadelerini kullandı.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ'NE TEŞEKKÜRLER

Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'nün başarılı operasyonlara imza attığına dikkat çeken Örcan, operasyonu gerçekleştiren ekibe de teşekkür etti. "Koordinatör, doktor ve hemşirelere ilgilerinden dolayı teşekkür ederim" dedi.