Dünyanın en popüler video içerik platformu olan Netflix, her ay kütüphanesine yepyeni dizi, film, belgesel ve reality show gibi farklı türlerde içerik kazandırıyor! Orijinal yapımlardan tüm zamanların en sevilenlerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunan Netlfix Baby Reindeer ile gündemde!

Yayınlandığı günden itibaren izleyiciler arasında en çok konuşulan dizilerden biri de Baby Reindeer oldu. 18 yaşından küçüklere önerilmeyen Baby Reindeer konusuyla oldukça merak edildi. Biz de herkesin üzerine türlü türlü eleştirilerde bulunduğu ve analizler yazdığı bu popüler diziyi sizler için anlattık!

Baby Reindeer Konusu

Baby Reindeer Konusu

Baby Reindeer konusu ile gözleri üzerine toplamayı ilk günden itibaren başardı ve zirveyi de elinden bırakmıyor doğrusu. Rahatsız edici bir hikâyeye sahip olsa da Netflix bu konuyu yeniden yorumlayıp ilgi çekici hale getirmeye başarmış şeklinde yorumlar da mevcut.

Netflix Baby Reindeer konusu, platform tarafından aşağıdaki gibi özetlenmiştir:

 • ‘’Başarısız bir komedyen hassas bir kadına iyi niyet gösterisine bulunduğunda, ikisinin de hayatını mahvedebilecek boğucu bir saplantının fitilini ateşler.’’

Richard Gadd’ın yarattığı Baby Reindeer ne anlatıyor diye sorulduğunda herkesin söylediği tek bir şey var: İyilikten maraz doğar!

Baby Reindeer konusuna değinecek olursak, şu şekilde anlatmak mümkündür:

 • ‘’Hayatı boyunca başarısızlığı süregelen komedyen Donny, iyi niyetinin kurbanı mı olacak? Donny’in kibar şekilde davrandığı hassas bir kadında harekete geçen saplantılı duygular, ikilinin hayatını mahvedebilecek güçtedir. Sadece ücretsiz çay ikram ederek iyilik ettiğini düşünen Donny, hayatının tamamen değişeceğinden ise bihaberdir. Donny, 40 bin e-posta, 740 tweet, 350 sesli mecaz ile 5 yıldan da fazla süredir taciz edilmiştir.’’

Baby Reindeer konusu itibariyle de tüm bu sürece ışık tutuyor. Donny’nin polise başvurduğu an ile başlayan dizi, Martha ile ilk tanıştığı ana giderek seyirciye her şeyi en başından yaşatıyor.

Baby Reindeer Ne Demek?

Baby Reindeer, Türkçe’de ‘’Bebek Ren Geyiği’’ olarak çevrilmiştir. Bu isim ise olayı gerçekte yaşayan Gadd’a, hikayedeki gerçek Martha tarafından takılmıştır.

Baby Reindeer Konusu 2

Baby Reindeer Gerçek Hikayesi

Baby Reindeer konusunu duyup öğrenenler ise Baby Reindeer gerçek mi diye sormadan edemiyor. Dizinin yaratıcısı Richard Gadd tarafından kaleme alınan ve dünya çapında büyük bir ses getiren bu dizi Gadd’ın kendi hayat öyküsüne değiniyor.

GQ’ya açıklama yapan Gadd, gerçek hayattaki sapkın takipçisinin özel bilgileri konusunda gizli kalmayı tercih etti. Elbette Gadd, dizinin gerçek öyküye nazaran birtakım değişikliklerden geçtiğini ve uyarlama yapıldığını da ekliyor.

Richard Gadd’ın açıklamaları aşağıdaki gibidir:

 • ‘’Onu, kendisini tanıyamayacağı noktaya kadar gizlemek için o kadar çaba harcadık.’’
 • ‘’Ödünç alınan şey duygusal bir gerçektir, birinin gerçek profili değil.’’
 • ‘’İlk başta bardaki herkes bir hayranım olmasının komik olduğunu düşündü. Sonra beni takip ederek, konserlerime gelerek, evimin önünde bekleyerek, binlerce sesli mesaj ve posta göndererek hayatımı istila etmeye başladı.’’
 • ‘’Takip ve taciz bir akıl hastalığıdır. Onu bir canavar olarak resmetmek yanlış olurdu. Çünkü kendisi iyi değil ve sistem onu başarısızlığa uğrattı.’’

Baby Reindeer Konusu 3

Baby Reindeer Gerçek Martha Kim?

Baby Reindeer konusu ile gerçek hikayeyi merak ettiriyor. Özellikle de Baby Reindeer Martha kim sorusu izleyiciler tarafından sıklıkla araştırılıyor.

Dizide Martha karakteri, Donny’i ısrarlı takip etmekten dokuz ay hapis cezası ve beş yıl uzaklaştırma emri almıştır. Fakat gerçek hayatta Martha’nın hapse girip girmedi konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Gadd, takipçisinin adı ve kimliği konusunda oldukça gizli kaldığı için Baby Reindeer gerçekte kim sorusuna da yanıt verememekteyiz. Fakat gerçek hayattaki Martha ile dizide kurgulanan Martha arasında birçok benzerlik mevcuttur.

Baby Reindeer Konusu 7

Baby Reindeer Oyuncuları

Baby Reindeer konusunun gerçek hikayeye dayanması, yaratıcısının gerçek hayatını yansıtması ile oyuncu kadrosu da merak edilmektedir. Donny’i Richard Gadd’ın canlandırdığı dizinin diğer oyuncularına da yakından bakalım…

Netflix Baby Reindeer oyuncuları şöyledir:

 • Richard Gadd (Donny Dun)
 • Nava Mau (Teri)
 • Jessica Gunning (Martha)
 • Danny Kirrane (Francis)
 • Chloe Driver (Komedyen)
 • Michael Wildman (Greggsy)
 • Thomas Coombes (Daniels)
 • Tom Goodman-Hill (Darrien)
 • Shalom Brune-Franklin (Keeley)
 • Nina Sosanya (Liz)

Baby Reindeer Konusu 5

Baby Reindeer Kaç Bölüm?

Baby Reindeer konusuyla ilgileri çekerken diziyi nereden izleyebileceklerini de merak ediyor. Netflix’te yayınlanan Baby Reindeer mini dizi olarak yer alıyor.

7 bölümden oluşan Baby Reindeer bir oturuşta bitecek dizilerden!

Muhabir: Duygu Tekin