2024 yılıyla birlikte kendi sigortasını yatıran kişiler tarafından Bağkur primi ne kadar oldu araştırması sıkça yapılıyor. Bağkur primleri, sosyal güvenlik kapsamında ilgili yasalarca belirlenmektedir. Her yıl yeniden değerleme oranı başta olmak üzere pek çok faktör ile hesaplanmaktadır. Yeni BAĞ-KUR primi ne kadar oldu? Detayları aktarıyoruz…

Bu içerikte Bağkur primi 2024 bilgilerine ek olarak isteğe bağlı sigortalılık primleri ve çiftçi primleri hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Esnaf Bağkur primi ne kadar? İşte güncel ayrıntılar…

Yeni Bağkur Primi Ne Kadar Oldu?

Bağkur primleri, Türkiye’de esnaflar başta olmak üzere kendi işini yapan serbest meslek mensupları ve diğer kişiler tarafından merak ediliyor. Yeni yıl ile birlikte Bağkur primi için ödenecek ücretler de değişti. Belirlenen yeni asgari ücrete göre en düşük %32 şeklinde ödenen yeni Bağkur primi ne kadar? Güncel bilgileri sizler için sunuyoruz…

Bağkur aylık ödemeleri, beyan edilecek kazancın belirli bir oranı şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu tutar esnaf ve çiftçiler için %34,5 şeklinde belirlenmiştir. İsteğe bağlı sigortalılık Bağkur primi ise brüt ücretin %32’si şeklinde ödenmektedir. Bağkur ücreti, kanun kapsamında daha fazla olacak şekilde de yatırılabiliyor. En düşük ve en yüksek tutarları sizler için inceledik…

2024 Bağkur Primi Ödemeleri: Tüm Detaylar

Bağkur Prim Ödemesi

Bağkur günlük primleri, en düşük asgari ücret üzerinden belirlenirken kişiler daha fazla kazanç üzerinden prim ödemesi de yapabilmektedir. Bağkur sigortalılık primi, esnaflar için beyan edilen kazancın %34,5’u şeklinde hesaplanmaktadır. İşte tüm detaylar…

2024 Bağkur primi ne kadar sorusunun yanıtı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

Sigortalılık

En Düşük Prim Tutarı

En Yüksek Prim Tutarı

Esnaf Bağkur Primi

6.900,86 TL

51.756,45 TL

Çiftçi Bağkur Primi

6.900,86 TL

51.756,45 TL

İndirimli Bağkur Primi Ne Kadar?

5.900,74 TL

44.255,55 TL

İsteğe Bağlı Sigortalılık Bağkur Prim Tutarı

6.400,80 TL

48.006,00 TL

Bağkur Günlük Prim Ücretleri

230,02 TL

1.725,21 TL

İsteğe Bağlı Günlük Bağkur Primi

213,36 TL

1.600,20 TL

Bağkur ödemesi ne kadar sorusunun yanıtı 01.01.2024 – 31.12.2024 dönemi için bu şekildedir. Tablodaki verilere göre en düşük Bağkur primi ödemesi isteğe bağlı sigortalılık için 6.400,80 TL, esnaf ve tarım sigortası kapsamında olanlar için 6.900,86 TL şeklinde belirlenmiştir.

Ayrıca prim ödemelerini düzenli gerçekleştiren esnaf ve çiftçiler için %5 puan indirimi gerçekleştirilir. İndirimli Bağkur primi ne kadar? En düşük indirimli Bağkur ödemeleri 5.900,74 TL şeklinde belirlenmiştir.

İlginizi çekebilir: Belediye İşçi Maaşları

1- En Düşük Bağkur Primi Ödemesi

Bağkur sigorta primi ne kadar sorusunu daha detaylı bir şekilde yanıtlayalım. Günümüzde kendi işini yapan esnaf ve çiftçiler, 4B kapsamında Bağkur primi ödemekle yükümlüdür. Bu tutar, en düşük olarak brüt asgari ücretin %34,5’u şeklinde belirlenmiştir. Ayrıca düzenli ödeme yapanlar için ise %5 oran indirimi yapılır. Bu durumda %29,5 üzerinden hesaplamalar yapılır.

En düşük Bağkur primi ne kadar? İşte yanıtı:

  • Bağkur primini en alt seviyeden ödemek isteyen çalışanların aylık ödeyeceği ücret 6.900,86 TL şeklinde belirlenmiştir.

2- Esnaf Bağkur Primi Ne Kadar?

Esnaf Bağkur primi, 4B kapsamında sigortalı olan kişilerin ödemekle yükümlü olduğu ücrettir. Günümüzde birçok esnaf, bu tutarları yakından takip etmektedir. En düşük ve en yüksek esnaf Bağkur prim ödemesi ne kadar? İşte yanıtı:

Devlet Misafirhane Ücretleri 2024: DSİ, PTT, İstanbul, Ankara... Devlet Misafirhane Ücretleri 2024: DSİ, PTT, İstanbul, Ankara...
  • Esnaf olarak faaliyette bulunan kişilerin aylık Bağkur primi 6.900,84 TL olarak belirlenmiştir.
  • Daha yüksek kazanç üzerinden prim yatırmak isteyen kişiler ise bu tutarın 7,5 katına kadar ödeme yapabilmektedir. En yüksek esnaf Bağkur primi ne kadar? En yüksek Bağkur primi ise 51.756,45 TL olarak belirlenmiştir.

3- Çiftçi Bağkuru Primleri

Çiftçi Bağkuru Ne Kadar?

Bağkur ne kadar sorusunu tarım sigortası kapsamındaki çiftçiler için de yanıtlayalım. Çiftçiler için belirlenen prim oranı, esnaflarla aynıdır. Bu nedenle çiftçi Bağkuru primleri için de 6.900,84 TL – 51.756,45 TL aralığı geçerli olacaktır.

4- İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

Bağkur primi ne kadar sorusu, isteğe bağlı sigortalılık kapsamında olanlar için de geçerlidir. Ancak isteğe bağlı sigortalılık primi, prime esas kazancın %32’si şeklinde belirlenmiştir. En yüksek ise bu tutarın 7,5 katına kadar çıkabiliyor.

2024 isteğe bağlı Bağkur primi ne kadar? İşte sorunuzun yanıtı:

  • İsteğe bağlı sigorta kapsamında olan kişilerin aylık prim ödemesi en düşük 6.400,80 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek ise 48.006,00 TL’ye kadar ödeme yapılabiliyor.

5- Bağkur Günlük Prim Ne Kadar?

Peki, günlük ücretler açısından Bağkur ne kadar oldu? Detayları inceleyelim:

  • Bağkur primleri, günlük ücret üzerinden de araştırılabiliyor. Buna göre çiftçi ve esnafların günlük prim ödemesi 230,02 TL – 1.725,21 TL arasındadır.
  • İsteğe bağlı sigorta günlük prim tutarı ise 213,36 TL – 1.600,20 TL arasındadır.

BAĞ-KUR Primi Nasıl Hesaplanıyor?

Bağkur primi ne kadar sorusunu detaylı bir şekilde yanıtladık. Bağkur prim ödemeleri, genellikle sosyal güvenlik yasaları çerçevesince belirlenen kurallar dahilinde yapılmaktadır. Ödeme süreleri, prim tutarı ve diğer konular, tamamıyla mevzuat açısından değerlendirilmektedir.

Peki, BAĞ-KUR prim demeleri nasıl hesaplanıyor? Aşağıdaki tablodan detayları öğrenebilirsiniz:

Sigortalılık

En Düşük Prim Oranı

En Yüksek Prim Tutarı

Esnaf BAĞ-KUR (4B)

%34,5

En Düşük Prim Tutarının 7.5 Katı

Çiftçi BAĞ-KUR (4B)

%34,5

En Düşük Prim Tutarının 7.5 Katı

İndirimli BAĞ-KUR Primi

%29,5

En Düşük Prim Tutarının 7.5 Katı

İsteğe Bağlı BAĞ-KUR

%32

En Düşük Prim Tutarının 7.5 Katı

BAĞ-KUR sigorta kapsamında olan kişiler, yukarıdaki oranlar dahilinde ödeme yapabilmektedir. Örneğin en düşük Bağkur prim ödemesi yapmak isteyen bir kişi, brüt asgari ücretin %34,5’u şeklinde belirlenen ücreti aylık olarak öder.

İndirim kapsamında olanlar için bu oran %29,5 şeklinde uygulanır. Ödenebilecek en yüksek Bağkur primi ise bu tutarların 7,5 katına kadar çıkabilmektedir.

BAĞ-KUR Prim İndirimi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bağkur Prim İndirimi Hakkında

Kendi sigortasını yatıran kişiler tarafından indirimli Bağkur primi ne kadar sorusu da sıkça soruluyor. Örnek bir hesaplama üzerinden indirimli tutarları açıklayalım.

BAĞ-KUR ödemelerinde indirimler, düzenli ödemeyi teşvik amacıyla uygulanmaktadır. Buna göre prim ödemelerini düzenli ödeyen, herhangi bir şekilde borcu olmayan, borçtan doğan bir cezası olmayan, diğer şartları taşıyan kişiler bu indirimden faydalanabiliyor. İndirim oranı ise prime esas kazançtan alınan oran üzerinden yapılmak üzere %5’tir.

2024 yılında brüt asgari ücret 20.002,50 TL olarak belirlenmiştir. Prim indiriminden faydalanan kişiler için ödeme tutarı %29,5 olarak uygulanır. Bu tutar da güncel olarak 5.900,74 TL’ye denk gelmektedir.

Bağkur Primi Ödenmezse Ne Olur?

Bağkur primi ne kadar sorusuyla beraber gündeme gelen aylık ödemelerin yüksek olması, vatandaşların farklı sorular sormasına neden oluyor. Bu sorulardan birisi ise Bağkur primi ödenmezse ne olur sorusudur. Güncel bilgileri aktaralım…

Bağkur primi ödemediğiniz takdirde en önemli iki sonuç gerçekleşir:

  • Emekli olamazsınız.
  • Şuan için geçerli olmasa da ileri bir tarihte hastanelerde sağlık hizmetinden ücretsiz faydalanamazsınız.

Her ne kadar Bağkur prim borçları için idari para cezaları vb. geçerli olsa da, uygulamada özellikle seçim dönemlerinde aflar gündeme geldiğinden dolayı bu yönde herhangi bir işlem yapılmıyor.

Ayrıca yapılandırma kapsamında geçmiş borçlarınızı sonradan ödeyip prim ödemeye devam edebiliyorsunuz. Ancak hiç ödeme yapmazsanız, emekli olamamakla birlikte sağlık sigortasından da yararlanamazsınız.

Önerilen içerik: ATT Maaşları

Sıkça Sorulan Sorular

Bağkur primi ne kadar sorusuyla alakalı sıkça sorulan diğer soruları yanıtladık:

1- 1 aylık Bağkur ödemesi ne kadar oldu?

1 aylık Bağkur prim ödemesi 6.900,86 TL olmuştur. En yüksek ödenecek tutar ise 51.756,45 TL şeklinde belirlenmiştir.

2- 1 günlük sigorta kaç TL?

1 günlük sigorta prim ödemesi ortalama olarak 230,02 TL civarındadır.

Muhabir: Veli Akoğlu