Yeni yıl ile birlikte asgari ücrete ve memur maaşlarına yapılan zam sonrasında belediye işçilerinin maaşı merak ediliyor. Ankara, Antalya, İstanbul, Kocaeli, İzmir gibi büyükşehirlerde belediye işçi maaşları 2024 bilgilerini sizler için inceledik. Hali hazırda toplu iş sözleşmeleri sonucunda zam oranlarını açıklayan birçok belediye var ve işçi maaşları da oldukça iyi seviyeye geldi!

Belediye kadrolu işçi maaşı, kadrosuz işçilerle birlikte genellikle belediyeler ve işçi sendikaları arasında imzalanan toplu iş sözleşmelerine göre belirleniyor. Bu bakımdan işçi statüsündeki belediye çalışan maaşları yüksek zam oranlarıyla birlikte günümüzde oldukça iyi durumdadır. Belediye işçilerine ne kadar zam yapılacak? İşte güncel bilgiler…

Belediye İşçilerine Ne Kadar Zam Yapılacak? Açıklanan Oranlar…

2024 yılıyla birlikte günümüzde birçok kişi belediye işçileri ne kadar maaş alıyor sorusunu soruyor. Asgari ücret ve memur maaşlarının açıklanması sonrasında kadrolu kadrosuz belediye işçi maaşına dair zam bilgileri tam bir merak konusu. Antalya, Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa gibi birçok büyükşehirde kadrolu belediye işçisi maaşları açıklandı! Zamlı maaş bilgilerini sizler için inceledik…

Belediye işçi maaşları, bugüne kadar mevcut uygulamada özel sektöre göre çok daha yüksek zam oranlarıyla artırıldı. 2024 yılında da bunun devam ettirilmesi söz konusudur. Belediyede çalışmak isteyen binlerce vatandaşın merak ettiği o soruya yanıt veriyoruz: Belediye çalışanı (işçi) ne kadar maaş alıyor? İşte detaylar…

Belediye İşçi Maaşları 2024: Yeni Zamlı Ücretler…

Kadrolu Belediye İşçi Maaşları

Belediye maaşları, her belediyenin yapmış olduğu toplu iş sözleşmesine göre değişiklik gösterir. Ayrıca görev yapılan pozisyona göre de maaş farklılıkları bulunuyor. Sizler için Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi açıklanan tüm belediyelerde işçi maaşlarını inceledik. Belediye işçilerinin maaşına ne kadar zam geldi? İşte yanıtı…

Belediye işçi maaşları 2024 yılı için açıklanan zam oranlarına göre aşağıdaki gibidir:

İstanbul Belediye İşçisi Maaşı

26.300 TL

İzmir Belediye İşçi Maaşı (Bayraklı)

31.700 TL

Ankara Belediye İşçi Maaşları

25.500 TL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İşçi Maaşı

25.000 TL

Antalya Büyükşehir Belediye İşçi Maaşı

25.100 TL

Bursa Nilüfer Belediyesi İşçi Maaşları

32.460 TL

Mersin Tarsus Belediyesi İşçileri Maaş

26.300 TL

Bolu Belediyesi İşçi Maaşları

31.700 TL

Belediye personel maaşları 2024 yılında işçi statüsündeki kişiler için bu şekildedir. Özellikle Ankara Büyükşehir Belediyesi işçi maaşları ne kadar sorusunu sıkça soran vatandaşlar için zam oranının %70 olarak belirlendiğini söyleyebiliriz.

Belediye işçi maaşları için zam oranlarını ve maaş bilgilerini yukarıdaki belediyelere göre daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

1- Ankara Büyükşehir Belediyesi İşçi Maaşları

Ankara Büyükşehir Belediyesi, işçi olarak çalışan personel sayısının en fazla olduğu belediyelerden birisi olarak biliniyor. Doğal olarak Ankara belediye işçi maaşları da en fazla merak edilen konular arasında yerini aldı.

Sene başında başkan tarafından yapılan açıklamalara göre tüm işçi maaşları %70 oranında artırılmıştır. Ayrıca bu zam oranının tüm yan haklar için geçerli olduğunu belirten belediye başkanı, yemek ücretlerinin de aylık 4.862 TL’ye yükseltildiğini açıklamıştır. Buna göre Ankara’da belediye işçisi maaşları güncel olarak şu şekildedir:

Antalya’nın pazar rahatlığı! Kentin kalbindeki Muratpaşa Pazar Pazarı’nda güncel sebze-meyve fiyatları… Domates, patates, çilek… Antalya’nın pazar rahatlığı! Kentin kalbindeki Muratpaşa Pazar Pazarı’nda güncel sebze-meyve fiyatları… Domates, patates, çilek…
 • ABB En Düşük İşçi Maaşı: 25.500 TL
 • Yemek ücretleri de dahil edildiğinde aylık 30.000 TL maaş söz konusu olacaktır.

2- Antalya Belediye İşçi Maaşı

Antalya’da belediye işçi maaşlarına dair belediyeler tarafından henüz güncel bir açıklama bulunmuyor. Ancak tabloya, diğer belediyelerin zam oranlarını da dikkate alarak tahmini verileri ekledik.

Antalya’da belediye işçisi maaşı 2024 yılı itibariyle en düşük taban ücretin 25.100 TL olarak belirlenmesi bekleniyor. Gelişmeleri sizler için takip ediyor olacağız…

3- İstanbul Büyükşehir Belediyesi İşçi Maaşı

İstanbul Belediye İşçi Maaşı

İstanbul kadrolu belediye işçi maaşları da açıklanan zam oranları dahilinde artırılmıştır. İstanbul’da belediye işçileri, Türkiye’nin diğer belediyelerine kıyasla oldukça iyi ücretler alabiliyorlar. Yan haklar da dahil edildiğinde yapılan %60 oranındaki zammın yüz güldürdüğünü söyleyebiliriz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi işçi maaşı 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • İBB tarafından açıklanan zam bilgileri sonrasında en düşük işçi maaşı 26.300 TL’ye yükselmiştir.

4- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İşçi Maaşı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de işçi maaşlarına zam oranlarını açıklayan belediyeler arasında yer alıyor. Kocaeli de belediye işçilerinin maaşı, memurlara yapılan zamlar dahilinde artırılmıştır. Buna göre %49,25’lik zam söz konusu olmaktadır.

Kocaeli belediye işçi maaşları 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Yapılan toplu iş sözleşmesine göre belirlenen zam oranı sonrasında en düşük belediye işçisi maaşı yaklaşık olarak 25.000 TL civarındadır.

5- İzmir Büyükşehir Belediye İşçi Maaşları

İzmir, belediye işçilerine en fazla maaş veren belediyelerin olduğu büyükşehirler arasında yer alıyor. Bayraklı Belediyesi’nden gelen bilgilere ve yapılan açıklamalara göre belediye işçi maaşlarına %40 oranında zam yapılmıştır. Güncel maaş bilgileri ise şu şekilde…

İzmir Bayraklı Belediyesi işçi maaşları 2024 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

 • Bayraklı Belediyesi’nde çalışan işçilerin maaşı gelen zamlar sonrasında en düşük 31.700 TL olarak belirlenmiştir.

6- Belediye Kadrolu İşçi Maaşı [Açıklanan Belediyeler]

Belediye İşçisi Maaşları

Kadrolu ve kadrosuz belediye işçi maaşları için diğer belediyelerden de açıklamalar geldi. Sivas Şarkışla Belediyesi başta olmak üzere işçilere yapılan zam oranlarını duyurdu. Diğer yerlerde belediye işçilerinin maaşı ne kadar? Aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Kadrolu belediye işçisi maaşları 2024 yılı itibariyle diğer belediyeler için aşağıdaki gibidir:

Yalova Belediyesi İşçi Maaşları

32.000 TL

Manisa Alaşehir Belediyesi

24.700 TL

Muğla Büyükşehir Belediyesi

26.000 TL

Sivas Şarkışla Belediyesi İşçi Maaşı

33.000 TL

NOT: Belediye işçi maaşlarına dair tüm bilgiler, en düşük ücretleri ifade edecek şekilde eklenmiştir.

Kadrosuz Belediye İşçi Maaşı

Belediyede işçi olarak çalışmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer konu ise kadrosuz işçilik statüsüdür. Belediyelerde kadrolu personel olarak çalışabileceğiniz gibi gerekli şartları sağlamanız halinde kadrosuz belediye işçisi olarak da görev alabilirsiniz. Ancak maaşlarının kadrolulara göre daha düşük olduğunu söyleyelim.

Kadrosuz belediye işçi maaşları 2024 yılında ortalama olarak aşağıdaki gibi olmuştur:

 • Belediyelerde kadrosuz olarak çalışan personeller en düşük asgari ücret tutarı, yani 17.002 TL maaş almaktadır.
 • Çeşitli faktörlere göre bu maaşlar 20.000 TL’ye kadar yükselebiliyor.

Belediye çalışan maaşları 2024’te işçi statüsündeki görevliler için bu şekildedir. Her ne kadar bu ücretler en düşük maaşı yansıtsa da, deneyim süresi, mesleki beceriler, kadro durumu ve diğer tüm faktörlere göre maaşlar daha da artabilecektir.

Maaşları incelediğimizde belediyede işçi olarak çalışanların maaşı, zamlar sonrasında oldukça iyi duruma gelmiştir. Günümüzde birçok kişinin belediyede çalışmak için araştırmalar yapması da temel olarak maaşların iyi seviyede olmasından kaynaklanmaktadır.

Öneri haber içeriği: Komando Maaşı

Belediye Personel Maaşları 2024'te Ne Kadar Arttı?

Belediye İşçisi Maaşları

Kadrolu belediye işçi maaşlarını inceledik. Yukarıdaki tablo ve listelerde İzmir, İstanbul, Ankara, Yalova, Kocaeli ve diğer zam oranlarını açıklayan tüm belediyelerin işçi maaşlarını görüntüleyebilirsiniz. Peki, belediye işçi maaşına ne kadar zam geldi? Güncel bilgileri derledik:

 • Yeni yıl ile birlikte asgari ücretin ve memurların maaşının artırılması, beraberinde belediye işçilerinin maaşına ne kadar zam gelecek sorusunun sorulmasına neden oluyor.
 • Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalara göre birçok belediye, kendi bünyesindeki kadrolu işçi maaşına uygulayacakları zam oranlarını açıklamıştır.
 • Toplu iş sözleşmelerine baktığımızda zam oranlarının belediyelere göre %49,25 ile %88 arasında değiştiğini görüyoruz.
 • Bu noktada açıklanan zam oranlarının enflasyonun çok üzerinde olduğu ve iyi seviyelere geldiği söylenebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kadrosuz, sözleşmeli, kadrolu belediye işçi maaşlarına dair güncel bilgileri inceledik. Son olarak konuyla ilgili sıkça sorulan soruları yanıtlıyoruz:

1- Belediyede çalışan bir işçi ne kadar maaş alıyor?

Belediyede çalışan işçilerin maaşı günümüzde en düşük ortalama 25.000 TL’dir.

2- Belediye işçileri ne zaman maaş alır?

Belediye işçileri ilgili kanun ve yönetmelikler gereğince her ayın 15’inde maaş almaktadır..

3- Belediyede kamu işçisi nasıl olunur?

Belediyede kamu işçisi olmak için alım ilanlarındaki gerekli şartları taşımanız yeterlidir. İlanları ise İŞKUR ve diğer ilan siteleri aracılığıyla takip edebiliyorsunuz.

Belediye işçi maaşları 2024 bilgileri hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilir, sesinizi duyurabilirsiniz!

Muhabir: Veli Akoğlu