Askerlik hizmetini tamamlama sürecinde olan birçok kişi, komandoluk hakkında araştırma yapıyor. Komando maaşı 2024 bilgileri ise en fazla merak edilen konulardan birisidir. Askerde kalmak isteyen, bu görevi meslek olarak icra etmek isteyen kişiler için güncel komando harçlıklarını inceledik.

Komando maaşları 2024 yılında memurlara gelen %49,25’lik zam sonrasında arttı. İlgili görev için iki farklı ödeme sistemi bulunuyor. Birincisi Jandarma, SAT komando, uzman çavuş gibi mesleki olarak komandoluk yapan kişilerin maaşı, ikincisi ise askerlik hizmetini bu statüde gerçekleştiren kişilerin komando harçlıklarıdır. Tüm bilgileri detaylı olarak inceledik…

Komando Maaşları Ne Kadar Oldu?

Komando er maaşları, er olarak hizmet verecek olan ve askerliğe dair yükümlülükleri yerine getirme sürecinde askerlik yapan kişilere ödenen komando harçlıklarını ifade ediyor. Bu tutar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve Er – Erbaş Harçlıkları Kanunu çerçevesinde düzenlenmektedir. 2024 yılı itibariyle komando harçlıkları da yükseldi.

Ek olarak askerliği bir meslek olarak icra eden Jandarma, Uzman Çavuş, SAT Komando, Astsubay gibi farklı görevler için personeller maaş almaktadır. Komando maaşları olarak özetlenebilecek bu tutar da ilgili kanun çerçevesince belirleniyor. Komando maaşına dair güncel bilgileri paylaşıyoruz.

Komando Maaşı 2024: Jandarma, Piyade, SAT Komandosu

Zamlı komando maaşları ne kadar oldu? Rütbelere göre öğrenin...

Türkiye’de en saygın ve kutsal görevler arasında askerliğe dair meslekler bulunmaktadır. Bunların başında ise şüphesiz komandolar geliyor. Komando, terörle mücadele ve diğer çeşitli riskler kapsamında özel olarak yetiştirilen, özel görevlerde bulunan, belirli sayıda askerden oluşan birliktir. Komando maaşları 2024 yılında görev yapılan statüye göre değişiklik göstermektedir.

Komando maaşı 2024 yılı itibariyle çeşitli görevler için aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

SAT Komandosu Maaşı

37.500 TL – 63.500 TL

Jandarma Komando Maaşları

37.000 TL – 60.000 TL

Piyade Komando Maaşı

37.000 TL – 60.000 TL

Sözleşmeli Komando Maaşları

36.500 TL – 45.000 TL

Doğuda Komando Maaşları

40.000 TL – 65.000 TL

Komando Uzman Çavuş Maaşları

36.500 TL – 50.000 TL

NOT: Güncel komando maaşı 2024 bilgileri, subay ve astsubay rütbeleri arasında değişiklik gösterir. Bu nedenle tablodaki veriler en düşük ve en yüksek maaşı yansıtacak şekilde hazırlanmıştır.

Şimdi komando ne kadar maaş alıyor sorusunu daha detaylı bir şekilde yanıtlayalım.

1- SAT Komandosu Maaşı

TSK bünyesinde komando olarak görev yapan personeller, farklı birimler dahilinde çalışmalar yapmaktadır. SAT komandoları da bu alanda en kutsal ve en kritik görevleri yerine getiren bir birimdir. SAT komando maaşları ise yapılan bu özel görevlerin karşılığında diğer personellere göre biraz daha yüksektir.

Maaşlar, Su Altı Taarruz Komutanlığı bünyesinde hizmet veren kişilerin rütbelerine göre değişiklik göstermektedir. Astsubay ve subay rütbelerine göre değişen maaşları ise sizler için inceledik.

SAT komando maaşı 2024 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

 • SAT bünyesinde komando göreve başlayan en düşük rütbedeki bir asker yaklaşık olarak 37.500 TL maaş alır.
 • Rütbe, kıdem, deneyim süresi, özel beceriler vb. durumlara göre SAT komandosu maaşları 63.500 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

2- Jandarma Komando Maaşları

Jandarma komando, İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev jandarma olarak görev alan komando askerleri ifade etmektedir. Jandarma komando maaşları da uzman çavuş, başçavuş, teğmen, üsteğmen gibi farklı rütbelere göre değişmektedir.

Jandarma komando maaşı 2024 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

 • Jandarma komandolar, rütbe ve diğer faktörlere göre değişmekle birlikte 37.000 TL ile 60.000 TL arasında maaş almaktadır.

3- Piyade Komando Maaşı

Piyade komandolar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev alan, özel olarak eğitilmiş, özel kuvvet birimlerinden birisidir. Maaşlar ise normal subay ve astsubay maaşlarının üzerindedir. Doğuda görev alan kişiler ise daha yüksek maaş almaktadır.

Piyade komando maaşı güncel olarak zamlı haliyle aşağıdaki gibidir:

 • Piyade komandolar, diğer birimlerle benzer şekilde rütbeye göre 37.000 TL ile 60.000 TL arasında maaş alır.

4- Sözleşmeli Komando Maaşları

Sözleşmeli Piyade Komando Ne Kadar Maaş Alır?

Askerlik hizmeti sırasında üstün performans gösteren, ilgili şartları taşıyan ve sınavları başarıyla tamamlamış kişiler, dilemeleri halinde sözleşmeli komando personeli olabilmektedir. Sözleşmeli er maaşlarının geçerli olduğu bu durumda komando maaşı, doğu ve batı görev yerleri arasında değişiklik gösterir.

Sözleşmeli komando maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Er, onbaşı, çavuş gibi farklı rütbelerde hizmet veren sözleşmeli komandolar yaklaşık olarak 36.500 TL ile 45.000 TL arasında maaş almaktadır.

5- Doğuda Komando Maaşı

Komando birimleri, Türkiye’nin her yerinde TSK bünyesinde görev alırlar. Özellikle doğu bölgelerindeki terör riski için özel olarak eğitilen komando personellerinin alacağı maaş da ek tazminatlarla birlikte yüksek olacaktır. Doğu tazminatı genellikle 3.000 TL kadar fazla ücret alınmasını sağlıyor.

Antalya'da bir cuma şenliği! Muratpaşa Cuma Pazarı’nda güncel fiyatlar! Domates, biber, patlıcan... Antalya'da bir cuma şenliği! Muratpaşa Cuma Pazarı’nda güncel fiyatlar! Domates, biber, patlıcan...

Doğuda komando maaşı 2024 yılında güncel olarak şu şekildedir:

 • Doğu bölgelerinde görev yapan komandolar, astsubay ve subay rütbelerine göre değişmekle birlikte ortalama olarak 40.000 TL – 65.000 TL arasında maaş alır.

6- Komando Uzman Çavuş Maaşları

Uzman çavuş maaşları, şayet komando olarak görev yapılırsa oldukça iyi miktarlara sahiptir. Özellikle doğu bölgelerinde komando uzman çavuş olarak görev yapan askeri personeller, yüksek maaş oranına sahiptir. Bu nedenle maaşlar hakkında net olmamakla birlikte tahmini verileri sizlerle paylaşacağız.

Komando uzman çavuş maaşı 2024’te gelen zamlardan sonra şu şekildedir:

 • Komando olarak görev yapan uzman çavuş rütbesindeki askeri personeller, yaklaşık olarak 36.500 TL – 50.000 TL arasında değişen maaşlara sahiptir.

Komando Er Maaşları 2024 - Harçlık Ücretleri

Er maaşı olarak ifade edilen terim, aslında er harçlıklarını tanımlamaktadır. Her Türk genci gibi askerlik hizmetini tamamlama sürecinde olan kişiler, 6 aylık askerlik süresi boyunca aylık harçlık alırlar.

Bu tutarlar, MSB tarafından ilgili kanunlara göre belirlenirken batı, doğu ve sınır birlikleri arasında rütbelere göre farklılık gösterir. Ayrıca bu tutarlar, harçlık kapsamında olduğundan dolayı komando maaşı olarak değerlendirilmemektedir.

Komando er maaşları 2024 yılında belirlenen harçlıklara göre şu şekildedir:

 • Komando Er Maaşı: 354,50 TL
 • Doğuda Görev Yapan Komando Er Maaşı: 2.830,00 TL
 • Sınır Birlikleri Komando Er: 3.845,00 TL

NOT: Bu veriler, güncel memur zamları doğrultusunda tahmini olarak hesaplanmıştır.

Komando Ne Kadar Maaş Alır? Maaşları Etkileyen Faktörler

Dağ Komando Maaşı

Komando maaşlarına dair tüm güncel bilgileri aktardık. Ek olarak JÖH komando maaşı gibi özel birimlerin ücret bilgileri, ilgili üst kurum tarafından ayrıca belirlenmektedir. Bu doğrultuda maaşları etkileyen faktörleri kısaca açıklamak istiyoruz:

 • Komando maaşları, ilk olarak görev yapılan yer ile belirlenmektedir. Batı, doğu ve sınır birlikleri gibi farklı bölgelerde görev yapan komando askeri personelleri, bu bilgilere göre farklı maaşlar almaktadır.
 • TSK kapsamında hangi birimde hizmet verildiği de maaşları doğrudan etkiliyor. Örneğin SAT ve piyade komando maaşı arasında ciddi farklar olabilmektedir.
 • Rütbe, komandoların aylık kazancını etkileyen temel faktörlerden birisidir. Komando astsubay maaşı, subaylara göre daha düşükken, subay rütbelerinden herhangi birisine sahip olan komandolar ise daha fazla maaş almaktadır. Aynı şekilde sözleşmeli personellerin maaşı da kadrolulara göre daha düşük belirleniyor.
 • Komando ne kadar maaş alır sorusunun temel yanıtı ise 657 Devlet Memurları Kanunu ve TSK yönetmeliklerince verilmektedir. Kanun ve yönetmeliklerde yapılacak düzenlemelere göre de maaşlar da değişiklik olabilmektedir.

Komando maaşı 2024 bilgilerini artık biliyorsunuz! Şimdi ilgili birlikler hakkında daha fazla bilgi sunalım.

Komando Nedir? Ne İş Yapar?

Komandolar hakkında en çok sorulan sorulardan ilkini yanıtlayarak başlayalım: Komando nedir? Komando, TSK bünyesinde görev alan askerli personeller olarak muharip sınıflara bağlı bir şekilde subay, astsubay, uzman çavuş gibi rütbelerle birlikte eğitim için seçilen ve başarılı olan kişilere verilen unvandır. Komando maaşı ise belirttiğimiz rütbeler arasında ciddi farklılıklar içermektedir.

Komandolar, temel olarak kuramsal eğitimler sonrasında karar verme yetilerinin geliştirilmesi amacıyla uzun süren sistemli eğitimlere tabi tutulurlar. Eğitim sonrasında kazanılan bu yeteneklere göre en zor şartlarda bile görev yapabilme kapasitesine sahip olurlar.  

Şimdi komando maaşı 2024 konusunda ilgili göreve nasıl adım atabileceğinizi açıklayalım.

Komando Nasıl Olunur?

Komando asker maaşları ne kadar oldu?

Askerlik hizmetini komando olarak tamamlamak ve ayrıca askerliği meslek olarak edinmek isteyen kişilerin merak ettiği soruyu yanıtlayalım: Komando nasıl olunur?

Komando olmak için öncelikle askerlik başvurusunda yer alan formdaki “komando olmak istiyorum” kutucuğunun işaretlenmesi gerekir. Fiziksel ve psikolojik muayene sonrasında komando adayları, gerekli eğitim aşamalarını başarıyla tamamlamaları halinde komando olarak askerlik yapabilirler. Komando maaşı, askerlik hizmetini yerine getiren kişiler için “harçlık” halinde belirlenir.

Subay, astsubay ve uzman çavuş olma sürecinde ise öncelikle bu mesleklerin gerekliliklerini karşılamak gerekiyor. Sonrasında komandoluk için ilgili yerlere başvuru yaparak eğitim sürecinin başarıyla tamamlanması halinde komando olarak bağlı olduğu birliklerde görev alınabilir.

Komando maaşı ilginizi çekiyorsa, son olarak komando olmak için ne gerekiyor sorusunu yanıtlayalım.

Öneri kategori: Gündem haberleri ile günlük gelişmelerden anında haberdar olun!

Komando Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Komando olma şartları, genellikle rütbeler arasında belirlenen koşulları sağlamak haricinde fark unsur içermektedir. Komando olmak için gerekli şartlar ise şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • İlk olarak er, erbaş, uzman çavuş, astsubay ya da subay olma süreçlerini tamamlamak.
 • Komando olmak istediğinize dair ilgili makamlara beyanda bulunmak.
 • Fiziksel ve psikolojik olarak sağlık koşullarını (TSK Sağlık Yönetmeliği) yerine getirmek.
 • Daha önceden herhangi bir şekilde ameliyat geçirmemiş olmak.
 • Görme, işitme ve diğer sağlıkla ilgili konularda sağlam olunduğuna dair resmi rapor sunmak.
 • 1.60 – 2.10 cm boy aralığında olmak.
 • 65 – 85 kilo aralığında olmak.

HATIRLATMA: Komando maaşı, her ne kadar rütbeler ve görev yapılan birimler arasında değişiklik gösterse de oldukça iyi seviyededir. Bu nedenle MSB personel alımı ilanlarını takip ederek komando olma sürecine adım atmanız, oldukça önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Komando Birlikleri

Komando maaşı 2024 bilgileriyle alakalı olarak bizlere en sık sorulan soruları yanıtladık:

1- Komando maaşları 2024'te ne kadar oldu?

Komandoların maaşı rütbe ve görev yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte ortalama olarak 36.500 TL – 65.000 TL arasındadır.

2- Komando parası ne kadar?

Komando er harçlıkları, rütbe ve görev yapılan birliğe göre değişiklik gösterir. Harçlıkların net rakamı belirlenmemiş olsa da ilgili zam oranlarına göre 354,50 TL - 3.845,00 TL arasında olacağı tahmin edilmektedir.

Komando maaşı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar halinde bizimler paylaşın, hemen sayfamızda yayınlayalım!

Muhabir: Veli Akoğlu