ÖSYM'nin sınav takvimi için geri sayım sürerken sınav adayları ve ailelerine yetkili isimler tarafından "bahar rehaveti" uyarısında bulunuldu. Bahar ayının rahatlatıcı etkisi ile pozitif enerjinin ön planda olduğunu kaydeden yetkililer öğrencilerin bu enerjiyi doğru yere kanalize etmesi gerektiğine dikkat çekti.

ÇALIŞMA PROGRAMINDAN UZAKLAŞMAYIN

Adayların dikkatinin dağılıp rehavete kapılabileceğini dile getiren uzmanlar, üniversite ve lise giriş sınavlarına hazırlanan adayların günlük çalışma programlarını aksatmamalarını istedi. Açık havada uzun süre zaman geçirme ve yorucu aktivitelerin öğrenciyi çalışma programından uzaklaştırabileceğini, sınav programını aksatabileceğini kaydeden uzmanlar, adayların günlük okuma, deneme çözme gibi rutinlerinden bazılarını, eğer dikkatlerini dağıtacak etkenler yoksa, açık alanlarda yapmalarını salık verdi.

PROGRAM AKSAMASINA MÜSADE ETMEYİN

Sınavlar için büyük önem arz eden bahar aylarının program akmasına müsaade etmeden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, yoğun çalışma programının ardından rehavete kapılan veya yorulup özgüvenini kaybeden, umutsuzluğa düşen vazgeçen adayların ise hedefinden uzaklaşacağını söyledi. Uzmanlar ayrıca adayların, sınavda kendilerine avantaj sağlayacak hızlı okuma, mental aritmetik, hafıza teknikleri gibi eğitimleri alarak başarılarını daha üst noktaya taşıyabileceklerini sözlerine ekledi.

Burdur'da bir ilk! 5 gün boyunca sürecek Burdur'da bir ilk! 5 gün boyunca sürecek


 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP