BAT, dünyanın önde gelen ve satışı en çok yapılan tütün ve tütün ürünleri üreticileri arasında yer almaktadır. İçerisinde bulundurduğu farklı markalarla da geniş bir sigara yelpazesi sunmaktadır.

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar’ın boykot açıklamasının ardından sigara tüketicileri BAT sigaraları hangileri konusuna eğilmiştir.

Pall Mall, Kent ve Viceroy gibi farklı markalara ait seri sigaralar üreten BAT sigaraları hangileri sorusu da merak edilmektedir. BAT sigara çeşitleri listesiyle birlikte merak edilenleri de cevapladık!

Bat Sigaralari Hangileri 2

BAT Sigaraları Hangileri?

Açılımı Brisith American Tobacco olan BAT, Birleşik Krallık Londra merkezli bir tütün şirketidir. Philip Morris’in ardından ise dünyadaki en büyük ikinci tütün şirketi olarak bilinmektedir.

BAT grubu sigaralarının hangi markaları içerdiği de büyük bir merak konusudur. İşte, BAT sigaraları hangileri sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • Dunhill
 • Kent
 • Lucky Strike
 • Pall Mall
 • Vogue
 • Rothmans
 • Benson & Hedges
 • Winfield
 • State Express 555
 • Kool
 • Viceroy

BAT sigara çeşitleri listesini paylaştık! Şimdi de BAT grubu sigaralarının neden gündeme geldiğini açıklayalım…

İlgili İçerik: Philip Morris Sigara Fiyatları 2024: Güncel Fiyat Listesi! Marlboro, Parliament…

Bat Sigaralari Hangileri 5

BAT Sigaraları Neden Boykot Ediliyor?

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erdol Dündar’ın yaptığı açıklama gündeme bomba gibi düştü. British American Tobacco (BAT) grubunun kar marjlarını düşürmesi sebebiyle Türkiye’deki tekel bayiler, BAT grubu sigaralarını satmamak üzerine bir karar aldığını açıkladı.

Açıkladıkları bu karar ise Kent, Viceroy, Rothmanss gibi Türkiye’de çok sayıda satılan BAT markasını kapsıyor. Erol Dündar ise BAT grubunun kar marjlarını düşürmesinin ardından esnafın kazancını olumsuz yönde etkileyeceğini açıklayarak haksız rekabete yol açılabileceğini belirtti.

Bu sebeple Türk tekel bayileri, BAT grubu sigara satışlarını durdurup boykot ederek haklarını koruma kararı verdi. Bu gelişmenin BAT grubu tarafında nasıl bir aksiyona çevrileceği henüz bilinmemektedir.

Raflarına açıklamalarını da asan Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar’ın açıklaması ise aşağıdaki gibidir:

 • ‘’Takip edenler zaten biliyor ama aslında söyleyeceklerim özellikle sigara tüketicisi olan ve bizi takip eden veya etmeyen 'tüm tüketicileri' ilgilendiriyor. Sigara satan bayilerin aslında bu üründen neredeyse hiç kâr etmediğini ve alışveriş bütünlüğünü bozmamak adına sigara satmak zorunda kaldığını bilmeyeniniz yoktur. Zaten yok denecek kadar az olan sigara kârımızın BAT firmasının uygulamaya başladığı satış politikası ve kendi pos cihazlarımıza ödediğimiz yüksek komisyonlar ile sıfıra indiğini belirtmeliyim. Bu hafta içi BAT yetkilileri ile yaptığımız görüşmeden olumlu bir sonuç çıkmadığı için hem bayilerimiz hem de müşterilerimizin lehine bugünden itibaren BAT firmasının 'hiç bir ürününü' raflarımıza koymayacağımızı bilmenizi isterim.’’

BAT Sigaraları Fiyatları 2024

Günden güne gelen zamların ardından hem tekel bayilerin kar edememesi hem de tüketicilerin zorlanması BAT sigaraları hangileri ile birlikte fiyatlarını da merak ettirmiştir.

BAT güncel sigara fiyatları aşağıdaki gibidir:

Marka

Fiyat

Kent D Line, Blue, Grey

65 TL

Kent D Range Blue, Grey, Blue Long, Grey Long

61 TL

Kent Dark Blue, Dark Blue Long, Switch

60 Tl

Kent Slims

67 TL

Rothmans

57 TL

Tekel 2000

56 TL

Tekel 2001

60 TL

Viceroy

60 TL

Pall Mall

61 TL

Maltepe & Samsun

61 TL

Bat Sigaralari Hangileri 4

BAT Sigara Grubu Kime Ait? Hangi Ülkenin?

British American Tobacco (BAT), 1907 yılında iki büyük tütün şirketinin birleşmesiyle kurulmuştur. Bu sebeple BAT grubu sigaraları hem Birleşik Krallık hem de Amerika Birleşik Devletleri’nin ortaklığındadır.

Imperial Tobacoo Company ile American Tobacco Company’nin birleşmesinin ardından BAT, küresel bir tütün devi olma yolunda adımlarını atmaya başlamıştır. Günümüzde ise Philip Morris’ten sonra ikinci sırada gelerek yerini korumaktadır.

BAT sigaraları hangileri sorusunu konuya dair diğer merak edilenlerle birlikte yanıtladık

Muhabir: Duygu Tekin