Süsengiller familyasına ait bir bitki olan safran, yemeklerde sık sık kullanılan bir baharat çeşididir. Anavatanı Güneybatı Asya olan safran, ülkemizde en çok Safranbolu'da yetiştirilir. Genellikle tat verici ve renklendirici olarak kullanılır. Birçok rahatsızlığa iyi gelen bu bitki, gıda boyası olarak da mutfaklarda yerini alır. Peki, safran ne işe yarar? İşte, safranın faydaları ve kullanımı..

SAFRANI DİĞER BAHARATLARLA KARIŞTIRMAYIN!

Safran, belirgin nitelikleri içerisinde barındırsa da başka bir ürünle çok kolay karıştırılabilir. Aspir de aynı safran gibi liflerden oluşur ve rengi safrana benzer. Aspir, turuncuya hatta sarıya çalan liflere sahipken safran sadece kırmızı renkli liflerden oluşur. Bu farka rağmen ayırt etmekte zorlananlar olsa da aspir, safranın güçlü lezzeti ve kokusu ile karşılaştırılamayacak kadar zayıf bir baharattır.

Safran Çiçeği

SAFRAN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Safran alırken belirli noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Renginin kırmızı olması, şeklinin düzgün olması, kokusunun yoğun olması gerekmektedir. Emin olunmayan satıcılardan safran alırken daha temkinli olmakta yara var. Aksi taktirde farkında olmadan safran fiyatına aspir satın alınabilir. 

SAFRAN NASIL MUHAFAZA EDİLMELİDİR? 

Safran cam kavanozda, serin, direkt ışık almayan ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. 18 ay içerisinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 18 aydan sonra etkisini yitirecektir. 

Safran Nasıl Olmalı

SAFRAN YERİNE NE TERCİH EDİLEBİLİR?

Safranın kullanıldığı tariflerde safran yerine başka baharatlar da kullanmanız mümkün. Yukarıda bahsettiğimiz gibi aspir kullanabilirsiniz. Ayrıca zerdeçal da safran yerine kullanabileceğiniz baharatlardan bir tanesidir. Ancak tabi safran yerine ne kullanırsanız kullanın rengi tuttursanız bile tattan ve kokudan vazgeçmiş olacağınızı unutmayın.

1 KİLO SAFRAN KAÇ PARA?

Hasadı gerçekleştirilen safran çiçeği özenle toplanır. Safranın 4 gramı ile 1 gram altın, aynı fiyata geldi, bu sayede kilogram fiyatı 600 bin TL’ye yükseldi. 

SAFRANIN FAYDALARI NELERDİR?

Safran antioksidan bakımından oldukça zengindir. Strese karşı hücreleri korur. Yaşa bağlı olarak zihinsel bozukluklara iyi gelir. İltihapların tedavisinde de kullanılır. Hafıza kaybına iyi gelir. Ayrıca hafızayı güçlendirmesiyle de bilinir. Hem erkeklerde, hem de kadınlarda cinselliğe iyi gelir. Astım gibi solunum yolu hastalıklarının tedavi sürecine destek olur. Antikanserojen özelliği mevcuttur. Kanserli tümörlerin yayılmasını engeller ve küçülmesine yardımcı olur. Safranın kokusunun rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisi vardır. Sindirim bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Sindirim sistemine destek olur. Peptik ülserin tedavisinde kullanılır. İştah açıcıdır. Bu yüzden kilo almak isteyen kişilerin beslenme programına eklenebilir. Diş etini güçlendirir. Diş eti ağrılarını azaltır. Cilt lekelerini azaltır. Cildin parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. Cildin yaşlanmasını önler. Güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur.

SAFRAN NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Safran, aktarlarda ve marketlerde genellikle toz halinde satılır. Safran baharatı pilav, tavuk ve çorba gibi yemeklerin içerisine eklenerek kullanılır. Aynı zamanda çay yapımında da kullanılır. Özellikle ülser ve sindirim sorunları için safran çayı tüketilebilir.

SAFRAN ÇAYI NASIL YAPILIR?

Öncelikle 2 fincan su kaynatın. Fincanın içerisine 5-6 adet safran koyun. Kaynar suyu safranın üzerine dökün 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Demleme işleminden sonra safran çayını tarçın ve şekerle tatlandırabilirsiniz.

Safran Çayı

Afyonkarahisar'da 'çölyak' hastalarına gıda desteği Afyonkarahisar'da 'çölyak' hastalarına gıda desteği

SAFRAN ÇAYI NASIL İÇİLMELİDİR?

Safran çayı, güçlü etkileri olan bir çaydır. Bu yüzden günlük tüketimi 1 fincanı geçmemelidir. Ayrıca haftada en fazla 4 kez içilmesi önerilir. Kalan günlerde mutlaka ara verin ve vücudunuzu dinlendirin.

SAFRANIN ZARARLARI NELERDİR?

Her besinde olduğu gibi safranın aşırı tüketilmesi de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşırı safran tüketimi zehirleyici hatta öldürücü etkilere neden olabilir. Böbreklere zarar verebilir. Bu yüzden böbrek hastalarının safran tüketmeden önce mutlaka doktora danışması gerekir. Kanamaları arttırır. Bu yüzden regl döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Hamile kişiler aşırı safran tüketirse, düşük yapma olasılıkları yükselir. Ciddi kronik rahatsızlığı olan kişiler, hassas bünyeye sahip olanlar, böbrek hastaları, hamileler ve emziren anneler safran tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalı, doktorun onay vermediği hiçbir besin tüketilmemelidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ