Aroması ve kendine has lezzetiyle türdeşlerinden ayrışan ‘Ula Sarımsağı’nın hasadı başladı.  

REKOLTE BEKLENTİSİ YÜKSEK

Muğla Ula, Kızılağaç Mahallesi'nde Osman Gülgün'ün çiftliğinde gerçekleştirilen hasat etkinliğinde üreticilerle bir araya gelen Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, "Geçen yıl kasım ayında Ula sarımsağının yaygınlaştırılması amacıyla proje başlattık. Bu yıl hasat döneminde dekarda ortalama bin kilogramın üzerinde ürün bekleniyor" dedi.

ULA SARIMSAĞI TÜRDEŞLERİNDEN AYRIŞIYOR

Ula sarımsağının kendine has kırmızımsı kabuk rengi, 10-12 adetten oluşan iri diş ve baş yapısı, kokusu, tadı ve aromasıyla farklılık gösterdiğini dile getiren Saylak, "Diğer sarımsaklardan farklı biçimde ortasında diş oluşturmayan Ula sarımsağı bu kendisine has özellikleri nedeniyle bölgede tercih edilen bir ürün. Biz müdürlük olarak bu nadide ürünün yaygınlaştırılması, tarım ve turizme kazandırılması, ayrıca üretici gelirinin artırılması amacıyla çaba gösteriyoruz" diye konuştu.

KİLOGRAMI 400 TL’DEN SATILIYOR

Muğla Sanayi ve Ticaret Odasının 2022 yılında Ula sarımsağı için coğrafi işaret tescil başvurusu yaptığını belirten Saylak, süreci takip ettiklerini söyledi. Üretici Osman Gülgün de Ula ve çevresinde taze ve kuru tüketimi yapılan sarımsağın piyasada 3'erli bağ halinde ve kilogramı 350-400 liradan alıcı bulduğunu ifade etti. Yaklaşık 22 yıldır eşiyle çiftçilik yaptıklarını belirten Gülgün, "Yöremizin yerel ata türlerini koruyarak üretimimizin büyük kısmında kendi tohumlarımızı kullanıyoruz. Pazar konusunda hiç sıkıntı çekmiyoruz, doğrudan tüketiciye ulaşabiliyoruz. Biz bunu üretmeye devam edeceğiz." dedi.

Kaynak: AA