BURDUR'un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti'nde kazı çalışmalarını yürüten heyet, Vali Türker Öksüz'ü ziyaret ederek, bu sezon yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

SAGALASSOS ANTİK KENTİ HEYETİ VALİ ÖKSÜZ'Ü ZİYARET ETTİ 

Sagalassos Antik Kenti'nde 2024 kazı döneminin başlaması dolayısıyla Kazı Başkanı Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Peter Talloen, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Emre Gürsoy ve Burdur Arkeoloji Müzesi Müdürü Murat Kaleağasıoğlu'ndan oluşan heyet Vali Türker Öksüz'ü ziyaret etti.

KAZILAR HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ 

Heyet, Sagalassos'ta yürütülecek 2024 yılı kazı dönemi hakkında bilgi verdi. Buna göre, Bilkent Üniversitesi ile Belçika Kuleuven Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversiteden uzman ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşecek 2024 kazı döneminde, Dor Düzenli Çeşme'nin güney ve güneydoğusunda antik döneme ait mahallede çalışmalara başlanacak. Üst sınıfa ait Geç Antik Dönem Kent Konağı'nın aksine, bu çalışmayla sıradan halka ait mütevazı ev formlarının ortaya çıkarılması ve daha düşük sosyo-ekonomik grupların yaşamı hakkında yeni kanıtlara ulaşılması amaçlanıyor. 2024 sezonunda, şehrin nispeten keşfedilmemiş durumda olan batı kısmına dair yeni bilgilere ulaşmak ve bölgeyi ziyaretçilere açmak amacıyla Stadium'un içerisinde yer alan iki kilise yapısının duvarları boyunca sondaj kazıları yürütülecek. Bu çalışmalarla kiliselerin temel dolgularına ulaşılması ve de kronolojilerinin anlaşılması hedefleniyor. Eylül ayına kadar sürecek kazı çalışmaları kapsamında Hamam- Gymnasium, Yukarı Agora Güneydoğu Caddesi ile Aşağı Agora ve Sütunlu Cadde- Dükkan alanlarında da çalışmalar yürütülecek. 

Kaynak: DHA