Burdur Devlet Hastanesi'nde diyaliz tedavisi gördükten sonra evlerine dönen hastalar, bulantı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. 33 hastadan 18'inin durumunun ağır olduğu, bunlardan 14'ünün de entübe edildiği öğrenildi. Olayla ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından idari soruşturma başlatıldı. Bu gelişmelerle ilgili inceleme ve araştırmalarda bulunmak için bölgeye gelen CHP Sağlık Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, CHP Sağlık Komisyonu Üyesi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala ve Samsun Milletvekili Dr. Murat Çan, CHP İl Başkanı Nail Kamacı’yı ziyaret ederek incelemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

BİZİMLE GÖRÜŞMEKTEN İMTİNA ETTİLER

CHP Heyeti adına konuşan Genel Başkan Yardımcısı Dr. Zeliha Şahbaz, “25 Mayıs 2024 Cumartesi günü Burdur Devlet Hastanesi’nde diyaliz işleminden sonra fenalaşan ve çevre illere sevk edilen hastaların durumlarını görmek ve yerinde incelemek için bir inceleme gezisine çıktık. İlk durağımız Afyonkanrahisar oldu, ordaki hastalarımızı görmek istedik. Burdur Valisi ve sağlık müdürü ile görüşmek istedik, kendileriyle görüşme gerçekleştiremedik, bizimle görüşmekten imtina ettiler. Bugün de Antalya’dayız, Antalya’ya sevk edilen hastalarımızın durumunu öğrenmek için bir ziyaret gerçekleştiriyoruz. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde  bir hastamızın olduğu haberini öğrendik. Hastamızın tedavisi entübe vaziyette devam ediyor.Bunun dışında Eğitim Araştırma Hastanesi’nde hastalarımız var. Şehir Hastanesi’nde hastalarımız var. Bunların da durumlarını öğrenmek için randevularımızı aldık. Hastalarımızı yerinde ziyaret edebilirsek edeceğiz; durumları hakkında hekimlerimizden bilgi alacağız” ifadelerini kullandı.  

DİYALİZ SIVISINA ETİLEN GLİKOL KARIŞTIĞI İDDİALARI VAR

Bu olayın Burdur Devlet Hastanesi’nde gerçekleştiğini, Burdur Devlet Hastanesi nin dört – beş ay kadar önce ruhsat almış, hizmet vermeye başlamış bir hastane olduğunu vurgulayan Zeliha Şahbaz, “Burada tedavinin hemen sonrasında gerçekleşen üzüntü verici bir hadise var. Tedavi gören tüm hastalar ağır gelişen kötü bir tabloyla karşı karşıya kalmışlar. Bu hastaların 14’ü entübe edilerek gönderilmiş. Bu konuda ciddi iddialar var. Bunları Burdur Valimizle tekrar görüşeceğiz. Durumun ne olduğu hakkında bilgi almak istiyoruz. İddialar sistemde bir takım sıkıntılar olabileceği ve diyaliz sıvısına bir takım maddelerin etilen glikol gibi bir takım maddelerin karışmış olabileceği gibi iddialar var. Bu iddialar üzerinde araştırmalarımızı yoğunlaştırıyoruz” dedi.  

"BU TAVRI KINIYORUZ"

Afyonkarahisar’da  gerek Eğitim Araştırma Hastanesi’nde, gerek Üniversite Hastanesi’nde, yöneticilerin bilgi vermekten kaçındığını belirten  Şahbaz, “Burdur’a geldiğimizde İl Sağlık Müdürü ve Sayın Vali’den bilgi almak istedik. Onlar da görüşmekten imtina ettiler. Gerçekten kaba bir tavır sergilediler. Bütün bu gelişmeler, bu tavır, açıkçası demokratik olmayan, çirkin bir tavır. Çünkü biz, burada bulunan Sağlık Komisyonu üyemiz Kayıhan Pala hocamız, Samsun Milletvekilimiz Murat Can ve ben ana muhalefet partisinin genel başkan yardımcısı olarak bu olayın araştırılmasını istiyoruz, bu konuda bilgi almak istiyoruz, hastalarımıza da geçmiş olsun dilemek istiyoruz. Fakat Sağlık Bakanlığı yetkilileri nedense bu konuda çok kapalı davranıyorlar, bizim Anayasa hakkımız olan görev yapma hakkımızı engellemeye çalışıyorlar. Bu demokratik olmayan bir tavır ve biz CHP olarak bu tavrı kınıyoruz.” diye konuştu. 

BUNLAR ÇOK CİDDİ SORU İŞARETLERİ

Bu konuda gizledikleri nedir, neden bu konuda bu kadar kapalı davranıyorlar, bilgi paylaşımından kaçınıyorlar, burada çok ciddi iddialar, çok ciddi halk sağlığı sorunu var, burada 33 hastamızın hayatı tehlikeye atılmış durumda, bu olayın nedeni nedir, olay neden kaynaklanmaktadır, iddia edildiği gibi etilen glikol diyaliz sıvısına karışmış ise bu nasıl olmuştur, bu hastanenin işleyişinden kaynaklanan bir sıkıntı mıdır? Bunlar çok ciddi soru işaretleri” diyen Zeliha Şahbaz, “Eğer öyle ise bu kadar yeni bir hastanede kontrolü kim yapmıştır, nasıl yapmıştır, bu sistem nasıl kabul edilmiştir? Bunları sorguluyoruz; Sağlık Bakanlığı yetkililerinin de neyi saklamaya çalıştıkları konusunda da kamuoyunda da bizde de ciddi endişeler oluştuğunu da paylaşmak istiyoruz” dedi.   

Muhabir: MUSTAFA KOÇ