Antalya Emlakçılar ve İş Takipçileri Oto Galerisi Esnaf Odası tarafından emlak sektöründe faaliyet gösteren üyelere yönelik seminer düzenlendi. Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere çok sayıda üye katıldı. Seminerde Barış Kılıçarslan tarafından “Gayrimenkulde başarının 7 anahtarı” konulu sunum yapıldı. Antalya Emlakçılar ve İş Takipçileri Oto Galerisi Esnaf Odası Başkanı İsmail Çağlar, üyelerine “Mesleğimize sahip çıkalım” diye seslendi.

"YETKİ BELGESİ ALMAYANLAR EMLAKÇI DEĞİLDİR"

Seminerin açılışında konuşan Çağlar, “Hala mesleki yeterlilik belgesi ile yetki belgesini karıştıranlar var. Mesleki yeterlilik belgesi bir firmadan alınan belgedir. Tek başına hiçbir işe yaramaz. Yetki belgesi ise Ticaret İl Müdürlüğü’nden alınır. Yetki belgesi kişilere değil ofislere verilir. Yetki belgesi almayanlar emlakçı değildir. Yetki belgesini almak için maliye kaydı, Oda kaydı, mesleki yeterlilik belgesi, sağlıklı eğitim sertifikası olduktan sonra en az 25 metrekare ofisin olması gerekiyor. Ofis değiştirildiği zaman Maliye ve Meslek Odası’nda değişiklik yapıldıktan sonra yetki belgesi için tekrardan bize gelerek başvuru yapılması lazım. Bir kere yetki belgesi alan bir daha Odamıza uğramıyor. Adres değiştiği zaman yetki belgesi iptal olur” dedi.

"AYAKÇILARA İZİN VERMEYELİM"

Maliye ve Oda kaydı olanlara mesleki yeterlilik belgesi verilmesi gerektiğini kaydeden Çağlar, “Yoldan geçene verilmesin. Yoldan geçen mesleki yeterlilik belgesi alıp, ‘Ben emlakçıyım’ diyor. Vatandaşımız da bunu bilmediği için ‘Belgesi var’ diyor. Sadece mesleki yeterlilik belgesi olan emlakçı değil, ayakçıdır. Ayakçılara izin vermeyelim, mesleğimize sahip çıkalım” şeklinde konuştu.Eğitimin önemine de dikkat çeken Çağlar, “Kutsal bir meslek yapıyoruz. Odamıza yetki verin, 5-6 ay eğitim verelim, sonrasında sınava sokalım ve başarılı olunduktan sonra stajı tamamlanmış olsun. Birinin yanında göstermelik staj olmaz. Ben eğitim yapılsın, esnafımız eğitimli olsun istiyorum” açıklamasında bulundu.

100 BİN LİRAYA KADAR CEZASI VAR

İlan siteleriyle ilgili de konuşan Çağlar, “Esnafımız yetki belgesi olmadan ilan veremiyorsa, yoldan geçen de veremesin dedik. Bilakis Ticaret Bakanlığı’nda bunu anlattım ve düğmeye basıldı. 1 Kasım’dan sonra kimlik doğrulama geldi ve yetkisiz kimse ilan giremiyor. Karıştırıyorsunuz, altımızdaki sigortalı emlak danışmanı sizin adınıza ilan girebilir. Kendi adına giremez ya da yetki belgesi olanlar girer” diyerek bunların dışındakilere 100 bin liraya kadar ceza olduğuna işaret etti. Çağlar, bundan sonraki süreçte yetki belgesiz çalışmanın da mümkün olmayacağını belirtti.

ÖSYM'den 'sehven' mesaj! Yabancı uyruklu kişiler... ÖSYM'den 'sehven' mesaj! Yabancı uyruklu kişiler...

Muhabir: Murat Şentürk