31 Mart 2024 Yerel Seçimleri sonrası CHP büyük bir başarı kazandı. AK Parti'nin kazandığı belediye sayısı 39'dan 24'e kadar inerekken CHP'nin ise kazandığı belediye sayısı 21'den 35'e yükseldi. CHP 1977 yılından sonra ilk kez birinci parti oldu. Aynı zamanda CHP 74 yıl sonra pehlivanlar diyarı olan Serik Belediyesi’ni de kazandı. Serik Belediye Başkanlığı seçimlerini CHP adayı Uz. Dr. Kadir Kumbul kazandı. Kumbul 74 yıl sonra Serik Belediye Başkanlığını kazanan ilk CHP’li başkan oldu.

ÇOK PARTİLİ HAYAT GEÇİŞ

Türkiye, çok partili hayata geçmeyi ilk olarak 1924 yılından Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ile denedi. Fakat dini siyasete âlet ettiğini, gericiliği körüklediğim ileri sürülerek 5 Haziran 1925 tarihinde Bakanlar kurulu kararı ile bu parti kapatıldı. İkinci çok partili hayata geçiş denemesi ise 1930 yılında Atatürk'ün en yakın arkadaşlarından biri olan Fethi Okyar tarafından gerçekleşti. Takvimler 12 Ağustos 1930’u gösterdiğinde Serbest Cumhuriyet Fıkrası kuruldu. Atatürk bu partinin kurulmasını canı gönülden desteklemişti. Hatta o dönem bu partiye üye olanların arasında Atatürk’ün kardeşi Makbule Hanım bile vardı. Fakat bu partinin ömrü sadece 3 ay sürdü. Fethi Bey'in yurt gezileri sırasında yaşanan olaylar, devrimler ve lâiklik aleyhine gösteriler, bazı yerlerde bir kısım kişiler şapkalarını yere atıp çiğnemesi gibi olaylardan dolayı parti 17 Kasım 1930 tarihinde kapatıldı. Böylece iki denemede başarısız oldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü ve ardından patlak veren İkinci Dünya Savaşı gibi yaşanan facialardan olaylardan sonra Türkiye çok partili hayata 1950 yılında geçebildi.  

CHP 74 YIL SONRA PEHLİVANLAR DİYARINA DÖNDÜ

İsmet İnönü önderliğinde 1950 yılında Türkiye çok partili hayat geçebildi. O günden bu yana pek çok seçim oldu, iktidarlar değişti, başkanlar değişti ama CHP tam 74 yıl boyunca bir tane yeri asla kazanamadı. Pehlivanlar diyarı olan Antalya’nın Serik ilçesini CHP tam 74 yıl boyunca kazanamadı. Fakat 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nde bu durum değişti. CHP’nin adayı olan Uz. Dr. Kadir Kumbul Serik Belediyesi’ni kazanan ilk CHP’li başkan olarak tarihe geçti. 5 adayın yarıştığı Serik’te seçimlerde 102 bin 853 seçmenin 85 bin 313 ü oy kullandı. Bu oylardan 81 bin 258 i geçerli oylar olurken 4 bin 055 ise geçersiz olarak hesaplandı. CHP adayı Uzman Dr. Kadir Kumbul en yakın rakibi olan AK Parti adayı Doç. Dr. Veli Vural’a yüzde 15,3’lük bir fark atarak tarihi bir zafer kazandı.

Kadir Kumbul Ve Ümit Uysal

CHP'li Afyonkarahisar Belediyesi iş başvurularına kapıyı kapattı CHP'li Afyonkarahisar Belediyesi iş başvurularına kapıyı kapattı

SERİK’TE CHP DÖNEMİ BAŞLADI

Antalya Serik'te yapılan itiraz nedeniyle mazbatasını alamayan CHP adayı Kadir Kumbul en sonunda mazbatasına kavuştu. Serik Belediye Başkanı seçilen Kumbul ile CHP'li Serik belediye meclis üyeleri, adliyede düzenlenen törenle mazbatalarını aldı. 74 yıl sonra Serik’te CHP dönemi başlamış oldu. 


 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP