Diyanet İşleri Başkanlığı'nı hizmetlerinin dışında gördüğümüz haber başlıklarına bir yenisi daha eklendi. Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları tarafından basılan 40 Ayet isimli bir kitapta, surelerin kullanılarak seçilmiş belediye başkanlarının kötülenmesi ve kaybeden belediye başkanlarının övülmesi büyük bir krizin kapısını araladı. Laik ve bilimsel eğitim modellerine, Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı olmasının yanı sıra siyasi içeriklerin yer aldığı bir kitabın Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basılıp Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılması, "Çocuklara siyasi propaganda mı yapılıyor?" sorusunu akıllara getirdi.

"KÜÇÜCÜK ÇOCUKLARA SİYASİ PROPAGANDA"

Cumhuriyet'te yer alan habere göre konuyu gündeme alan isim CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç oldu. Kılıç, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları tarafından basılan 40 Ayet isimli kitapta, sureler kullanılarak seçilmiş belediye başkanlarının kötülendiği, kaybeden belediye başkanlarının övüldüğü siyasi içerikli hikayelerin yer aldığını açıkladı. Kitapların ÇEDES projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı eliyle okullara dağıtıldığını, Müftülükler tarafından görevlendirilen vaizlerin de kitapları öğrencilere okuttuğunu açıklayan Kılıç, "ÇEDES ile laik eğitime darbe vuran yeni müfredatla da eğitim sisteminin içinden geçen Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yine ÇEDES adı altında küçücük çocuklarımıza siyasi propaganda yaptı. İzmir Foça’da bir vaiz, Müftülük tarafından görevlendirildiği okulda, içeriğinde seçim başlıklı bir hikaye de bulunan ve 31 Mart seçimlerinde Türkiye genelindeki yerel seçim sonuçlarını hedef alan hikayelerle 40 Ayet adlı kitabı okutuyor. İçinde en çok dikkatimizi çeken bir hikaye var ki o da ‘Seçim’ başlıklı hikaye. Seçimi kaybetmiş bir belediye başkanının yeniden nasıl döndüğünü ve mevcut belediye başkanının nasıl başarısız olduğunu bize surelerle anlatıyor" dedi.

"SEÇİM HİKAYESİ NE ANLATIYOR?"

Kılıç, “Hikayelerle çocuklara 40 Ayet” isimli kitabın, Selcen Yüksel Arvas tarafından kaleme alındığını, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları'nca basıldığını açıkladı. Kılıç, kitabın son olarak, 2 Mayıs 2024 tarihinde, Foça İlçe Müftülüğü tarafından ÇEDES projesi kapsamında Foça’daki bir ilkokulda ilçe vaizi Şeyma Şenocak tarafından okutulduğunu belirtti. Kılıç, Kitap okuma etkinliğinin de Foça İlçe Müftülüğünün sosyal medya hesaplarında, "Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) Projesi kapsamında Başkanlığımız yayınlarından oluşan ‘40 Ayet’ isimli kitabın bu haftaki okuma ve tahlili ilçe Vaizi Şeyma Şenocak tarafından gerçekleştirildi. Sonrasında öğrencilerle birlikte kitabın mütalaası yapıldı" şeklinde fotoğraflarla duyurulduğunu açıkladı.

"ÇOCUĞUN ANLAYABİLECEĞİ ÜSLUP"

"Hikayelerle Çocuklara 40 Ayet" isimli kitabın ürün açıklamasında ise şu bilgiler yer alıyor: "7 + yaş için hazırlanan set 4 kitaptan oluşuyor. Bir hikâye ve hikâyeye uygun renkli çizimler eşliğinde hadisler, ayetler, Allah’ın güzel isimleri ve dualar açıklanıyor. Çocuğun anlayabileceği bir üslup kullanılarak dinî kavramlara aşinalık kazandırılması hedefleniyor."

"HERKES ESKİ BAŞKANA YALVARACAK"

Tartışmalara konu olan "40 Ayet" kitabında geçen "Seçim" başlıklı hikaye ise şu şekilde: 

Bülent Şık’ın yeni kitabı Nehirler ve Çocuklar yayınlandı! Bülent Şık’ın yeni kitabı Nehirler ve Çocuklar yayınlandı!

"Belediye başkanı, seçimi kazanır kazanmaz, hizmet etmek için kolları sıvadı. İlçenin kalkınması için gecesini gündüzüne kattı, durmadan çalıştı. Ama bir sonraki seçimlerde olacağı bu ya seçimi kaybetti. Üzülmüştü üzülmesine ama çok da dert etmedi. Karısı kendinden daha çok üzülmüştü. Girip çıkıp ‘O kadar hizmet ettin, sana bu yapılır mıydı?’ deyip duruyordu. ‘Aman hanım,’ dedi, ‘Yüce Allah ne buyuruyor? İnsana nimet verdiğimizde yüz çevirir ve yan çizer. İnsan kendisine sayısız nimeti veren Rabbine yüz çeviriyor da birkaç sene hizmet ettim diye, bana mı yüz çevirmeyecek? Sabret hele, dönüp dolaşıp yeniden aday olmam için hepsi kapıma gelecek.’ Karısı ihtimal vermedi. Yeni başkan, ilçeye hizmet etmek için kılını bile kıpırdatmadı. Yeni dönemde, ilçede taş üstüne taş konmadı. Bir sonraki seçimler yaklaştığında, herkes eski başkana gelip, tekrar aday olması için adeta yalvarıyordu. ‘Nereden bildin böyle olacağını?’ dedi karısı. ‘Bunu bilmeyecek ne var? Sana İnsana nimet verdiğimizde yüz çevirir ve yan çizer, diye bir ayet söylemiştim ya. İşte onun devamı ‘İnsan başına bir kötülük gelince de yalvarmaya koyulur diye bitiyordu, dedi eski başkan gülerek. (Fussilet Suresi 51. Ayet: İnsana nimet verdiğimizde yüz çevirir ve yan çizer. Başına bir kötülük gelince de yalvarmaya koyulur."


 

Kaynak: HABER MERKEZİ