Merakla beklenen CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı dün Özgür Özel başkanılığında yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında belli oldu. İzmir'in ilçe belediye başkan adaylarının da belirlendiği toplantıda Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilmesine karar verildi. Bu karar Parti Meclisi'nde (PM) de onaylanınca kesinlik kazandı. Tıp doktoru olan Cemil Tugay, 2010 yılında CHP'ye üye olarak başladığı siyasi kariyeriyerine CHP'nin kalesi diye tarif edilen İzmir'e Büyükşehir adayı olarak devam edecek. İşte Cemil Tugay'ın özel hayatı, mesleği ve siyasi kariyeri hakkında detaylar...

CEMİL TUGAY KİMDİR, NERELİDİR?  KARİYERİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER!
Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Turan, öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak, 1967 yılında babasının mecburi hizmeti sırasında Van’da dünyaya geldi.

İzmir İnönü Lisesi’nin ortaokul bölümünden 1980 yılında, lise bölümünden ise 1983 yılında mezun oldu.

1989 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Çorum ve Tire’de 4 yıl pratisyen hekimlik yaptı.

1993-2000 yılları arasında Plastik Cerrahi ihtisası yaptı, 2000 yılında ise İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzman doktorluğunu aldı.

1997’de ABD, Cleveland Clinic’te 1 yıl araştırmacı doktor olarak çalıştı.

Uzman olduktan sonra 2001-2005 yılları arasında Karşıyaka Devlet Hastanesi’nde, 2005-2009 yılları arasında da İzmir Çiğli Kent Hastanesi’nde Plastik Cerrahi uzmanı olarak görev yaptı.

İYİ Parti'nin Döşemealtı adayı Afacan'dan kapsamlı dönüşüm hedefi İYİ Parti'nin Döşemealtı adayı Afacan'dan kapsamlı dönüşüm hedefi

2009 yılında Karşıyaka’da serbest hekimlik yapmaya başladı ve bir süredir Alsancak’ta faaliyet gösteren muayenehanesini, belediye başkanı seçilmesinin ardından kapattı.

Evli, 2’si kız biri erkek, üniversite, lise ve ilkokulda öğrenim görmekte olan 3 çocuğu bulunan Tugay, İngilizce ve Fransızca konuşuyor.

SİYASET VE SİVİL TOPLUM KURULUŞU GEÇMİŞİ 

Cemil Tugay, 2010 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye oldu.

2011 yılında CHP İzmir il BYKP sağlık komisyon üyesi olarak parti çalışmalarına katıldı.

2012-2016 yılları arasında, İzmir Tabip Odası Özel Hekimlik Komisyon Başkanlığı, Türk Tabipler Birliği Özel Hekimlik Kolu yürütme kurulu üyeliği ve 2 dönem TTB Kol Başkanlığını yürüttü.

2013-2014 yıllarında CHP İzmir İl Ar-ge Kurulu üyeliği ve ardından başkanlığını yaptı.

2014 yılında Karşıyaka Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeliğine seçildi ve 1 yıl süreyle Kent Konseyi’nde çalıştı.

2015 yılında Genel Merkez atamasıyla CHP Karşıyaka İlçe Yönetim Kurulu’nda önce Bilişim Sorumlusu, daha sonra seçim ve hukuk işlerinden sorumlu başkan yardımcılığı yaptı.

2016 yılında önce, Karşıyaka İnönü Mahallesi delegesi, daha sonra ilçe kongresinde seçilerek CHP Karşıyaka İlçe Yönetim Kurulu’nda, STK ve Meslek Odalarından sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürüttü.

2016 yılında Türk Plastik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve 1 yıl boyunca bu görevde bulundu.

2017-2018 yıllarında Ege Bölgesi Plastik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve görev yaptı.

Cemil Tugay, 31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimlerde Karşıyaka Belediye Başkanı seçildi.

Editör: Rasim Gündüz