Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya 28. Dönem Milletvekili Sururi Çorabatır, Antalya'da 46 akademisyen, 67 kamu kurumu temsilcisi, 53 STK temsilcisinin katılımıyla düzenlenen Çocuk Hakları ve Refahı Çalıştayı'nda elde verilen verileri sosyal medya hesabından yapmış olduğu değerlendirme yazısı ile gündemine taşıdı.

"7 MİLYON ÇOCUK YOKSULLUĞUN PENÇESİNDE"

Yaşanan derin yoksulluğun çocukların gelişimi üzerindeki dramatik etkilerini gün yüzüne çıkaran Çocuk Hakları ve Refahı Çalıştayı'ndan elde edilen rapora göre, Türkiye'de 7 milyon yoksul çocuğun olduğunu kaydeden Çorabatır, 5 milyon çocuğun sabah okula aç gittiğini belirtti. 

"ÇOCUKLARDA CİDDİ BESLENME EKSİKLİĞİ VAR"

Antalya verilerine bakıldığında yoksul mahallerde de elde edilen verilerin daha vahim tabloları gözler önüne serdiğini vurgulayan Çorabatır, "Antalya özelinde baktığımızda ise, yoksul mahallelerde 500 çocukla yapılan boy-kilo ölçümleri neticesinde; boy ve kilo bakımından çocukların yüzde 50'sinin percentil değerin altında bulunduğu belirtildi. Bu veri, çocuklarda ciddi bir beslenme eksikliği olduğuna işaret etmektedir. Araştırmaya göre, her 100 çocuktan yaklaşık 10'u boy olarak kısalık, 5'i kilo olarak cılızlık sorunuyla karşı karşıya. Her 100 çocuktan 7'sinde ise beslenmeye bağlı obezite sorunu tespit edildi" ifadelerini kaydetti. 

"YOKSULLUK ARTIK BEŞİKTE BAŞLIYOR"

Oluşan tablolun sorumlusu olarak iktidarı işaret eden Çorabatır, şöyle devam etti: "İktidar tarafından görmezden gelinen derin yoksulluk artık beşikte başlıyor! Geleceğimiz olan kıymetli çocuklarımız kronik açlığa mahkum edilmiştir! Bu durum gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesinin önünde önemli bir engeldir." 

Çorabatır, derin yoksulluğun girdabından kurtarmak ve yaşam sevinçlerinin ellerinden çalınmasını engellemek için çocukların sesi olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

"ÇOCUKLAR PERCENTİL DEĞERİNİN ALTINDA"

CHP Antalya 28. Dönem Milletvekili Sururi Çorabatır'ın sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Antalya'da çocuklar okula aç gidiyor! 

Antalya'da 46 akademisyen, 67 kamu kurumu temsilcisi, 53 STK temsilcisinin katılımıyla düzenlenen Çocuk Hakları ve Refahı Çalıştayı, derin yoksulluğun çocukların gelişimi üzerindeki dramatik etkilerini gün yüzüne çıkardı. 

Rapora göre, Türkiye'de 7 milyon yoksul çocuğun olduğu, 5 milyon çocuğun da sabah okula aç gittiğini belirtiliyor. 

Antalya özelinde baktığımızda ise, yoksul mahallelerde 500 çocukla yapılan boy-kilo ölçümleri neticesinde; boy ve kilo bakımından çocukların yüzde 50'sinin percentil değerin altında bulunduğu belirtildi. Bu veri, çocuklarda ciddi bir beslenme eksikliği olduğuna işaret etmektedir. 

Araştırmaya göre, her 100 çocuktan yaklaşık 10'u boy olarak kısalık, 5'i kilo olarak cılızlık sorunuyla karşı karşıya. Her 100 çocuktan 7'sinde ise beslenmeye bağlı obezite sorunu tespit edildi. 

İktidar tarafından görmezden gelinen derin yoksulluk artık beşikte başlıyor!

Geleceğimiz olan kıymetli çocuklarımız kronik açlığa mahkum edilmiştir!

Bu durum gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesinin önünde önemli bir engeldir. Çocuklarımızı derin yoksulluğun girdabından kurtarmak, yaşam sevinçlerinin ellerinden çalınmasını engellemek için onların sesi olmaya devam edeceğiz."

Muhabir: DUYGU TEKİN