CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Batı Antalya Sulama Birliği'nce yönetilen ve Elmalı Ovası’na su temin eden Çayboğazı Barajı sulama ücretlerinin dekar başına fahiş zam oranıyla 475 TL olarak belirlenmesine yapmış olduğu basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

"ÇİFTÇİLERİN MALİYETLERİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTACAK"

Batı Antalya Sulama Birliği'nce yönetilen, Elmalı Ovası’na su temin eden Çayboğazı barajının sulama ücretlerinin 2023 yılında önce dekarda 216 TL, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 110 TL olarak belirlendiğini hatırlatan Arı, "Ancak bu yıl 2024 için temin edilen suyun dekar başına 475 TL olarak açıklanması tarımsal üretime ve çiftçimize büyük zarar verecektir. Tarla ve bahçelerin sulama fiyatlarına aşırı zam yapılması çiftçilerin maliyetlerini önemli ölçüde artıracaktır. Çiftçimiz zaten zor durumdadır. İlaç, gübre, mazot, tohum bu kadar pahalıyken birde suya gelen zam çiftçimizi zora sokmaktadır" dedi.

"YÜKSEK ÜCRETLE ÇİFTÇİ TARLASINI NASIL SULASIN?"

Barajlardaki düşük su miktarının çiftçinin su ihtiyacını karşılamaktan çok uzak olduğunu belirten Arı, "Elmalı üreticisi bahçesinde yeterli ürün alması için 5 defa sulama alması gerekmektedir. Bu aşamada bahçelere 2 defa su verilmesi söz konusudur. Düşük seviyedeki sulama ile çiftçimiz ne meyvesini alabilir ne de kaliteli bir üretim yapılabilir. Zaten yüksek girdi maliyetleri altında ezilen çiftçimiz adeta can çekişirken, birde bunun üzerine temin edilen suya fahiş bir zam yapılması çiftçimizi adeta nefes alamaz hale getirecektir. Derhal iktidar bu zamlardan vazgeçmeli, çiftçimize ödemede kolaylıklar sağlayarak devlet desteği artırılmalıdır" diye konuştu.

"SORUN ÇİFTÇİMİZİ TOPRAKTAN KOPARACAKTIR"

Çiftçilerin üretimleri borç ile devam ettirdiğini vurgulayan Arı, şöyle devam etti: "Yüksek mazot, gübre, ilaç fiyatları altında ezilen çiftçilerimiz her şeye rağmen borçla üretmeye devam ediyor. Üretimin desteklenmesi gerekirken, zam kararı, özellikle yaz aylarında sulama ihtiyacının artmasıyla birlikte çiftçilerin maliyetlerini önemli ölçüde artıracaktır. Çiftçilerimiz zaten artan girdi maliyetleriyle mücadele ederken, sulama fiyatlarına yapılan bu zam, üretim maliyetlerini daha da yükseltecektir iktidarın bu yaklaşımı çiftçilerin tarlalardan, bahçelerden uzaklaştıracak ve çiftçimizi topraktan koparacaktır. Bu anlaşılır bir durum değildir." 


 

Kaynak: HABER MERKEZİ