CHP Antalya Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Mustafa Erdem, iktidarın Temmuz ayında mutlaka emekli ve çalışana insanca yaşayabilecekleri bir ücret artışı yapması gerektiğini söyledi.

“İKTİDAR ASGARİ ÜCRETLİYİ MAĞDUR ETME DERDİNDE”

Açıklamasında, AK Parti iktidarı döneminde her seferinde yandaş müteahhitler hariç, toplumun büyük kesiminin mağdur edildiği vurgusu yapan Milletvekili Mustafa Erdem, “En sonunda gelinen noktada en düşük emekli maaşı 10 bin lira iken, önümüzdeki ay yapılacak olan ara zam düzenlemesinde şimdi de asgari ücrete zam yapmayacaklarını açıklıyorlar. Geçtiğimiz Ocak ayında yapılan zamlarda kök maaş formülü ile emekliye adeta ihanet eden iktidar, bu sefer de asgari ücretliyi mağdur etmenin derdinde” dedi. 

“İKTİDAR KAFASINI KUMA GÖMÜYOR”

CHP Antalya Milletvekili Erdem, “Yandaş şirketlerin 2023 yılındaki 666 milyar liralık vergi borcunu silen, ihalelerde bin bir türlü kayırmacılık yapan iktidar konu emekli, emekçi, çiftçi, memur, öğretmen, vatandaş olunca kafasını kuma gömüyor. Yanlış ekonomi politikalarıyla hayat pahalılığını zirveye çıkaran AKP hükümeti, tüm bu hataların bedelini vatandaşa ödetmek için bir kez daha kolları sıvamış durumda. Emekliler için son yapılan zamda, TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon yüzde 68 iken emekli maaşlarına yüzde 33 zam yapıldı. Emekliyi açlığa, derin yoksulluğa sevk ettiniz. Şimdi bu orduya bir de asgari ücretlileri ekleyeceksiniz” cümleleriyle açıklamalarını sürdürdü. 

‘ASGARİ ÜCRET’ VE ‘YOKSULLUK’ VURGUSU

CHP’li Erdem açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: 

“En düşük asgari ücrete sahip 3’üncü Avrupa ülkesiyiz. Utanç verici gerçekten. Üstelik, bu ülkede asgari ücret ve civarında maaş alanların oranı akıl almaz boyutlarda. Asgari ücret zammı belirlenirken birçok ücretlinin de maaş zammı belirleniyor. Yani sermaye kesimi ve onun en büyük destekçisi AKP iktidarı sayesinde ülkece yoksullaştırılıyoruz. Bu sistematik yoksullaştırma politikasının başarısında en büyük etkenlerden biri de yoksuldan alıp zengine veren mevcut vergi sistemi. Buna politika diyorum çünkü AKP bunu bilerek yapıyor. AKP iktidarı ve yandaşları halkın yoksullaşmasından besleniyor. Halk ne kadar yoksullaşırsa iktidar ve çevresi bir o kadar zengin oluyor.”
 

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ