Stres, modern yaşamın kaçınılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Özellikle iş hayatındaki baskılar, kişisel ilişkiler, finansal zorluklar ve günlük yaşamın stresi herkesi etkiliyor. Ancak, stresin üstesinden gelmek ve onunla başa çıkmayı öğrenmek, sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmek için kritik öneme sahip. İşte bu noktada, Stres Yönetimi Eğitimi devreye giriyor. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü modern yaşamın kaçınılmaz bir parçası haline gelen stresi yönetmeyi öğretecek ‘Stres Yönetimi’ kursunu açtı. Özel yaşamda daha sağlıklı ilişkiler kurmak ve yaşam kalitesini arttırmak isteyen herkese açık olan kurslar Muratpaşa ve Kepez ilçelerinde eğitime başladı.

ANTALYALILAR STRESİ YÖNETMEYİ ÖĞRENECEK 

Dünya Sağlık Örgütünün pek çok ülkede uygulamakta olduğu ve stresli durumlarda bireylerin başa çıkma becerisini artırmak amacıyla ‘Kendi Kendine Yardım ve Fazlası (Self Help+) Uygulayıcı Programı’nı Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya’da da başlattı. Stres Yönetimi Eğitimi, farklı meslek gruplarından insanları bir araya getiriyor. Katılımcılar arasında yöneticiler, girişimciler, öğretmenler, sağlık çalışanları ve öğrenciler yer alıyor. Bu çeşitlilik, eğitimin herkes için faydalı olduğunu gösteriyor.

STRES YÖNETİMİ NE FAYDA SAĞLAR? HANGİ SORUNLARI ÇÖZER? 

Stresin fiziksel ve duygusal etkilerini anlamama, stresle başa çıkmada yetersiz kalma, iş ve özel yaşam dengesini sağlayamama, stresli durumlarda etkili iletişim kuramama,  stresten kaynaklanan sağlık sorunlarıyla mücadele edememe gibi durumlar yaşıyorsanız bu kurs tam size göre. Stresin nedenlerini ve tetikleyicilerini anlamak, stresle başa çıkmak için etkili teknikler öğrenmek, duygusal zekayı geliştirmek ve öz farkındalığı artırmak, iş ve özel yaşamda daha sağlıklı ilişkiler kurmak, genel yaşam kalitesini ve memnuniyetini artırmak bu kursun size sağlayacağı faydalardan sadece bir kaçı...

İLK KURS MURATPAŞA VE KEPEZ İLÇELERİNDE

Kişisel sorunlar, iş veya aile kaynaklı stresten, şiddet, hastalık ve ekonomik fırsat eksikliği gibi tüm toplulukları etkileyen sorunlara kadar çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalan bireylere destek olunması ve kendilerine stres yönetimini gerçekleştirilmesine yönelik kurslar Muratpaşa ve Kepez ilçelerinde başladı.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA YAPILDI

Konuyla ilgili olarak Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) pek çok ülkede uygulamakta olduğu ve stresli durumlarda bireylerin başa çıkma becerisini artırmak amacıyla Kendi Kendine Yardım ve Fazlası (Self Help+) Uygulayıcı Programı hazırlanmıştır” denildi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Antalya Nöbetçi Eczaneler: 17 Mayıs Cuma günü nöbetçi eczanelerin tam listesi... Antalya Nöbetçi Eczaneler: 17 Mayıs Cuma günü nöbetçi eczanelerin tam listesi...

“Tüm dünyada insanlar, kişisel sorunlar ve iş veya aile kaynaklı stresten, şiddet, hastalık ve ekonomik fırsat eksikliği gibi tüm toplulukları etkileyen sorunlara kadar çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu gibi zorlukları yaşayan bireylere destek olmak için kendi kendine yardıma yönelik stres yönetimi kursunu geliştirmiştir.  Bu kapsamda Muratpaşa ve Kepez Sağlıklı Hayat Merkezinde çalışan 14 personele 5 hafta boyunca 5 oturum Kolaylaştırıcılar; Psikolog Merve Erdoğan ve Psikolog Yunus Altun tarafından stres yönetimi kursu verilmeye başlanmıştır.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER