Antalya Büyükşehir Belediyesi, kentteki deprem bilincini artırmak amacıyla 'Antalya Deprem Master Planı Konferansı' kapsamında deprem simülasyon tırını halkın erişimine sundu. 3-4 Ekim tarihlerinde Karaalioğlu Parkı'nda bulunan tır, vatandaşların ücretsiz ziyaretine açık olacak. 

ÖĞRENCİLERE UYGULAMALI EĞİTİM

Karaalioğlu Parkı'nda konumlanan simülasyon tırı, öğrencilere deprem anında nasıl hareket etmeleri gerektiğini uygulamalı olarak gösterdi. Uzmanlar tarafından verilen eğitimde, deprem öncesi, sırası ve sonrasındaki doğru davranış şekilleri anlatıldı. Öğrenciler "çök-kapan-tutun" tatbikatını deneyimleyerek bu hayati önlem hakkında bilgi edindi.

JELOJİ MÜHENDİSİNDEN ÖNEMLİ TAVSİYELER

Jeoloji Mühendisi Ahmet Akyüz, tırın eğitim amacını vurgulayarak, evlerde, işyerlerinde ve okullarda alınması gereken deprem önlemlerini anlattı.

Akyüz "Deprem çantası hazırlama ve içinde bulunması gereken malzemeler konusunda bilgilendirdik. Ayrıca, 1999 Marmara depreminde yaşanan büyük sarsıntıyı simülasyon ile göstererek, hazırlıklı olmanın önemini vurguladık." dedi.

ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDEN SİMÜLASYON DENİZMİ

9. sınıf öğrencisi Beyza Bahadır, deprem sırasında ne yapılması gerektiğini öğrendiğini belirtti ve yaşadığı simülasyon deneyiminin gerçekçi olduğunu ifade etti. Emin Yiğit ve Doruk Gökçe gibi birçok öğrenci de bu deneyimin onlara gerçek bir depremde nasıl davranmaları gerektiğini gösterdiğini ve deprem çantası hazırlama kararı aldıklarını belirtti.