Muğla Ekincik Koyunda gerçekleştirilecek olan "5. Uluslararası Basma Fistan Giyerim" sanat çalıştayı ve sergisi, 24-30 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

5'İNCİ ULUSLARARASI BASMA FİSTAN GİYERİM ÇALIŞTAYI BAŞLIYOR

Antalya’dan 5 sanatçının da katılımıyla gerçekleştirilecek olan "5. Uluslararası Basma Fistan Giyerim’’ sanat çalıştayı ve sergisine Türkiye’nin çeşitli illerinden sanatçı katılacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden de 27 sanatçının katılacağı çalıştayın Küratörlüğünü Ressam Günay Aral yapacak.

GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA YENİ BAĞLAR KURULMASINA ARACILIK EDECEK

Küratör Günay Aral, yapılacak olan çalıştayın amacını, içeriğini şöyle anlatıyor:

"Sosyokültürel ve ekonomik hareketlerin, kenarda kalmış konularına sanatsal bir ifadeyle dokunarak, geçmişle gelecek arasında yeni bağlar kurulmasına aracılık etmek hedefiyle yapılan 5'inci Uluslararası Basma Fistan Giyerim" sanat çalıştayı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün "ekonomik bağımsızlık olmadıkça, ulusal bağımsızlık olmaz" ilkesiyle kurulan Sümerbank’ın, Anadolu kültürünün sembolü olmuş motiflerinin kullanıldığı, adını basma ve pazen kumaşlarından alan "Basma Fistan Giyerim" etkinliğinde Sümerbank ruhunu yeni nesle aktarabilmek amacını taşımaktadır. ‘’Basma Fistan Giyerim’’, sadece bir resim çalıştayı, sadece bir resim sergisi açılışı değil. Bunlardan çok daha fazlasıdır! Evrensel sanat dünyasında Türkiye’nin geleceği kuşatan ve kavrayan sanatsal üretimini desteklemek, yeni boyutlara taşımak için, el ele vereceğimiz, ortak projeler üreteceğimiz bir süreçtir. İçinden geçtiğimiz zor zamanlarda geleceğe dair başaracağımız işlere duyduğumuz büyük bir güvenin parçası olarak, kültür ve sanatın ülkemiz ve insanımız için ne kadar önemli olduğunun farkındayız."

"GELECEĞİ EN İYİ SANATLA AÇIKLAYABİLİRİZ"

Sanatçının büyük sorumluluklar alması gerektiğini belirten Aral, "Şüphesiz, içinde bulunduğumuz belirsizliğin ardından, neyin geleceğini en iyi sanat açıklayabilir. İnancımız şudur ki; Sanatçı daha büyük sorumluluklar almalı, hayatın daha fazla içinde olmalı. Biz de bu amaçla yola çıktık ve Uluslararası Basma Fistan Giyerim Sanat çalıştayının 5.sini Köyceğiz Ekincik Köyü Zeytinlik Kamp Olivium ev sahipliğinde gerçekleştireceğiz. Yolu yakınlara düşen herkesi, çalıştay sürecinde bizleri izlemeye ve etkinlikte üretilen eserlerle, 30 Haziran Saat:18:00’ da yapılacak sergimize bekleriz" ifadelerini kullandı. 

Çalıştay sürecinde akrilik, yağlıboya ve değişik tekniklerin yanında, Antalya’dan çini sanatçısı Yeşim Ertan da Sümerbank basma desenlerini çini tabaklara aktaracak.

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN