Finike’de katledilen doğa savunucuları Ali Ulvi – Aysin Büyüknohutçu çifti 7’inci ölüm yıldönümlerinde Andızlı Mezarlığı ve Değirmenönü Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinliklerle anılacak.   

Antalya Valisi Hulusi Şahin 19 Mayıs’ı gökyüzünde kutladı Antalya Valisi Hulusi Şahin 19 Mayıs’ı gökyüzünde kutladı

BÜYÜKNOHUTÇU ÇİFTİ 7'İNCİ YILINDA DA ANILACAK

Büyüknohutçu çifti 7'inci ölüm yıldönümleri olan 9 Mayıs’ta Büyüknohutçu Dostları adlı çevreci grubun düzenlediği etkinlikle anılacak. Anma programı kapsamında 9 Mayıs Perşembe günü saat 10.00’da Büyüknohutçuların Andızlı Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında basın açıklaması yapılacak. Aynı gün saat 19.00’da Demircikara Mahallesi’nde bulunan Değirmenönü Kültür Merkezi’nde Büyüknohutçu çiftinin yaşamı ve mücadelesini konu edinen belgesel gösterimi yapılacak. Anma programı belgesel gösterimi ve konuşmaların ardından Grup Pomete’nin müzik dinletisiyle son bulacak.

NE OLMUŞTU?

Finike ilçesi Gökçeyaka Mahallesi Kızılcık Yaylası Adala mevkisindeki dağ evinde yaşayan Ali Ulvi ve eşi Aysin Büyüknohutçu, 9 Mayıs 2017'de evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Sedir ve kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormandaki mermer ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan çiftin cinayet şüphelisi Ali Yamuç, olaydan bir gün sonra yakalandı ve Elmalı Cezaevi'ne gönderildi. Alanya L Tipi Cezaevi'ne nakledilen Yamuç'un, 20 Eylül 2017'de intihar ettiği açıklandı. 

Muhabir: MUSTAFA KOÇ