Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içindeki dağlarda yetişen ışkın tezgahlara çıktı. Karlar eridikten sonra ortaya çıkan ışkın, onlarca rahatsızlığa iyi geldiği için vatandaşlar tarafından kapış kapış alınıyor. 

DAĞ MUZU IŞKIN TEZGAHLARDA

Beyin, tiroit, kalp, karaciğer dostu olan ve tam bir şifa deposu olarak anılan ‘Doğu'nun muzu’ diye adlandırılan ışkın tezgahlarda yerini aldı. Yüksek kesimler doğal olarak yetişen ışkın, 150 liradan satılmaya başlandı.

İstanbul'u ilgilendiren o kararla ilgili tarihi adım Antalya'da atıldı İstanbul'u ilgilendiren o kararla ilgili tarihi adım Antalya'da atıldı

IŞKIN ŞİFA KAYNAĞI

Her yıl nisan aylarının ortalarında toplanmaya başlayan ve Doğu'nun muzu olarak bilinen ışkın, birçok rahatsızlığa iyi gelmesi nedeniyle vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. Türkiye’de özellikle Erzurum, Elazığ, Erzincan, Bingöl, Tunceli, Muş ve Bitlis illerindeki yüksek kesimlerde doğal olarak yetişen ışkın şeker, kalp, sarılık ve iştahsızlık gibi birçok rahatsızlığa iyi geliyor. 

EN LEZZETLİ IŞKIN TUNCELİ OVACIK’TA 

Doğu muzu ve Dağ muzu olarak bilinen ışkın bu yıl altın çağını yaşıyor. Bölge halkı ise nisan ayından itibaren artık Alanya muzu yerine ışkını tercih ediyor. Doğu Anadolu’da onlarca kentte doğal ortamda yetişen ışkının en lezzetlisininse Tunceli’nin Ovacık’ta yetiştiği belirtiliyor. 

DOĞU MUZUNDA BU YIL BOLLUK VAR

Şeker hastalığı, astım hastalığı ve bağırsak hastası olan vatandaşlar her yıl olduğu gibi bu yıl da ışkın tezgahlarına hücum etti. Kilogramı 150 liradan satılan dağ muzu kapış kapış satılıyor. 2 ay boyunca tezgahlarda kalmaya devam edecek Doğu muzu ışkına vatandaşlar yoğun talep gösteriyor. 


 

Kaynak: İHA