Türk gelenek ve görenekleri arasında önemli bir yere sahip olan düğün takıları her zaman bir tartışma konusu haline gelmiştir. Bu konu, her yöreye veya her bölgeye göre değişiklik gösterse de bazı yaygın bilinen kurallar vardır.

Bazı kesin kurallar olsa da düğünde takılan altınlar kimin hakkı sorusu herkesin kafasını kurcalamaktadır. Buna göre merakları gidermek adına bir yazı yazdık. 

İşte, düğünde takılan altınlar kimindir sorusunun detaylı açıklaması…

Dugunde Takilan Altinlar Kimin 2

Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı?

Yaz aylarına yaklaşıyoruz ve düğün sezonu açılıyor. Buna bağlı olarak yeni evlenecek olan çiftler ve ailelerinin düğünde yerine getirilmesi gerekenler hakkında merak ettiği ve öğrenmek istediği birkaç nokta vardır. 

Bu noktalardan ilki, düğün takıları kimin hakkıdır sorusu olmuştur. Bu sorunun cevabı bazı bölgelere göre değişkenlik gösterebiliyor. Bazı yerlerde erkek tarafının taktığı takılar erkek tarafına kalırken kız tarafının taktığı takılar ise kıza kalmaktadır. 

Peki, düğünde takılan altınlar kimin? Bazı bölgelerimizde takılan altın, bilezik ve pırlanta gibi ziynet eşyaları kıza kalırken, takılan nakit paralar erkeğe ait oluyor. Buna göre, düğünde takılan para kime aittir sorusunun yanıtı erkek tarafı oluyor. 

Sonuç olarak, düğünde takılan ziynet eşyaları kime ait olduğu her çiftin kendine göre paylaşım yöntemine göre değişse de genel olarak takılan ziynet eşyaları kadının hakkıdır.

Pedal pedal Antalya’ya akın ediyorlar! Antalya turizmine yeni soluk Pedal pedal Antalya’ya akın ediyorlar! Antalya turizmine yeni soluk

Düğün takıları kimin hakkı sorusunu yanıtladık. Peki, boşanırken takılan takılar hangi tarafa kalıyor, detaylı bir şekilde bakalım…

Dugunde Takilan Altinlar Kimin 4

Boşanma Davasında Ziynet Eşyaları Kime Aittir?

Evlenmek gibi boşanmak da oldukça olağan bir durumdur. Fakat boşanırken çiftler veya çiftlerin aileleri arasında bazı anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Bu anlaşmazlıklardan biri ve hatta en sık yaşananlardan biri olan düğünde takılan takıların kime kalacağı sorusudur. 

Düğün takıları kime ait sorusunun yanı sıra; boşandıktan sonra takıların kimde kalacağı en çok sorun yaşanan konulardan biridir dedik ve bu durum çoğu zaman aileler arasında çözülemeyebiliyor. Eğer altınların kime ait olduğu konusunda bir anlaşmazlık varsa, bu konu mahkemeye taşınabiliyor. 

Buna bağlı olarak Türk Medeni Kanunu’nun 220. maddesine göre alınan karar şu şekildedir:

  • “Düğünde takılan altınların ve ziynet eşyalarının kime ait olduğu, bazı istisnalar olmakla birlikte, genel olarak kadına ait olarak kabul edilir.”

Düğünde takılan altınların ve diğer ziynet eşyalarının boşanırken kime ait olduğu, Türk Hukuku’nda net bir şekilde düzenlenmemiştir. Ancak Yargıtayın yerleşik uygulamasına göre, düğün sırasında takılan ziynet eşyaları ve nakit para, aksine bir anlaşma veya örf ve adet kuralı olmadığı takdirde kadına ait sayılır.

Fakat bazı istisnalar da bulunmaktadır. Bu istisnalardan ilki, eğer kol saati, zincir gibi erkeğe takılan ziynet eşyaları, kadına özgü bir ziynet eşyası değilse erkeğe aittir. 

İkincisi ise, yapılan evlilik sözleşmesidir. Evlilik sözleşmesinde altınların kime ait olacağına dair bir hüküm varsa, o hüküm uygulanır.

Dugunde Takilan Altinlar Kimin 6

Sıkça Sorulan Sorular

Düğünde takılan altınlar kimin hakkı ile ilgili diğer merak edilen sorular aşağıdaki gibidir:

Düğün Takıları Mal Paylaşımına Konu Edilebilir mi?

Düğün sırasında takılan takılar eğer aksi bir aksini gerektiren bir durum olmadıkça kadına ait kabul edilir ve kişisel mal olarak geçer. Buna bağlı olarak da kişisel mal paylaşıma konu edilmez.

Kadın Hangi Durumlarda Düğün Takıları Talep Edemez?

Eğer evlilik öncesi veya sonrasında eşler arasında yazılı veya sözlü bir anlaşma varsa, takılar her iki eşin rızasıyla bozdurulmuş veya satılmışsa, yöreye göre takıların erkekte kaldığı ispat edilirse kadın eş düğün takılarını talep edemez.

Erkeğin Düğün Takılarını Talep Edebilir Mi?

Yargıtay’ın yerleşik uygulamasına göre takılar kadına ait olsa da erkek eşin bazı durumlarda düğün takılarını talep etmesi mümkündür. Düğün takılarının eşlerin ortak kullanımı için takıldığı beyan edilirse, takılar her iki eşe de ait sayılar ve erkek eş de talep edebilir.

Düğünde Takı Sandığına Konulan Takılar Kimin Hakkı?

Düğünde sandıklara atılan takılar için ayrı bir düzenleme veya bir karar yoktur. Düğünde takılan takıların hepsi bir bütün olarak kabul edilir. Yani, takı sandığına konulan altınlar kime takılırsa takılsın ister erkek tarafı ister kadın tarafı tarafından hediye edilmiş olsun, genel olarak kadına aittir ve paylaşım sırasında da buna göre hareket edilir.

Dugunde Takilan Altinlar Kimin 3

Muhabir: Duygu Tekin