Antalya’da, Yörükler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Yörük Türkmen Gerçeği Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Çalıştaya Önemli İsimler Katıldı. Çalıştaya; Vali Hulusi Şahin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Durmuş Ali Arslan, Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Yörükler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Duman, Antalya Yörük İl Beyi Mustafa Acarbulut, CHP Kepez Belediye Başkan aday adayı Mesut Kocagöz, STK temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

KÜLTÜRÜMÜZÜN ÖZÜ YÖRÜK TÜRKMEN ÖZÜDÜR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından resim sergisi açılışı ve Yörük Türkmen dinletisiyle program başladı. Yörük Türkmen dinletisi şehitlerimizin anısına eserler sundu. Antalya Antalya Valisi Hulusi Şahin, Yörük Türkmenlerin Oğuz Yabgu Devleti’nden yola çıkarak kurulma serüvenini anlattı. Tarihte Selçuk Bey’in ‘Yabgu’ unvanıyla devlete vergi vermemek için ‘Türkmen’ olarak anılmak istediğinden bahsetti. Türk medeniyetinin Orta Asya’dan bu yana nasıl büyüdüğünü, geliştiğini ve bugünlere bir devlet olarak nasıl geldiğini anlattı. “Bir Yörük Türkmen Başbuğu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu serüveni tanıdı. Anadolu, Cumhuriyeti kuran düşmanı vatan topraklarından kovan Anadolu halkına ‘Türk milleti’ diyor. Anayasamızda Türkiye Cumhuriyeti’ne Türk bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür, kavramı vardır. Yani, Türklük bir etnik mesele değil, Türklük bir his, bir ruh. Atatürk yine diyor ki; ‘Cumhuriyeti güçlendirecek olan Türk kültürüdür. Türk halkı ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, Cumhuriyetin dayanıklılığı o kadar güçlü olur.’ O zaman Türk kültürüyle milletimizi yüceltmemiz lazım. İşte bu kültürün bir özü bir ruhu vardır. İşte o Yörük-Türkmen kültürüdür.” dedi. Gelecek kuşaklara bu yörük kültürünü tam ve doğru bir şekilde aktarmanın en büyük sorumluluklardan biri olduğunun altını çizerek konuşmasını tamamladı.

DÜNYA TÜRK’ÜN ADALETİNİ GÖRDÜKÇE ÖZÜNE DÖNECEKTİR

Yörükler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Duman açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Duman, Türkiye topraklarında yaşamanın bedellerinin ağır olacağını belirtti, ancak bu topraklarda da geleceğin güzel olacağını ümit ettiklerini vurguladı. Duman 2040-2045 arasında dünyada Türk nüfusunun 2,5-3 milyar arasında olacağını ifade etti. Duman, “Dünya Türk’ün adaletini gördükçe özüne dönecek. Terör yanlılarını şiddetle kınıyorum. Bu emperyalist güçlerin ne yapmak istediklerini de çok iyi biliyoruz. Çok net bir mesaj veriyorum buradan! Türk’e kılıç çeken kılıçtan düşer. Onların kılıçla düşecekleri gün yakındır” dedi. Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, Türk birliğini işaret ederek, “Tüm dünyaya yayılmış dini bir, dili bir, soydaşlarımızı, yörük coğrafyasındaki dostlarımızı diline, dinine, rengine bakmaksızın ve düşünüşlerine bakmaksızın Türkiye Cumhuriyetinden neler beklediğini biliyoruz. Konargöçer bir toplumun medeniyetinin bugünkü evresi, vakıflarına Türk milletinin değerlerine borçludur. Türk milleti, evrensel, etik değerlerine düşkün vatandaştır.” dedi.

HER YÖRÜK TÜRK’TÜR HER TÜRK YÖRÜKTÜR

Antalya Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Durmuş Ali Arslan, programa katılım gösteremeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek adına protokolü selamlayarak konuşmasına başladı. “Her yörük Türk’tür, her Türk yörüktür” şeklinde konuşan Genel Sekreter Durmuş Ali Arslan, “Zira ‘Yörük’ kavramını bir Türk kavramının zenginliği olarak bir coşkusu olarak görmemiz gerekiyor. Türk kültürü kadim kültür olarak ebediyete kadar yaşayacak olan kültürdür” şeklinde konuştu. Arslan, Türk kültürünü kendi gücünü kendinden alan medeniyetler kültürü olarak değerlendirdi ve Yörük kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak için büyükşehir olarak çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Arslan, “Büyükşehir Belediyesi olarak aklın ve bilimin ışığında yeniden yorumlayarak Yörük-Türkmen festivallerini uluslararası bir boyuta taşıyacağız” dedi.

 

EN PARLAK DÖNEM CUMHURİYET DÖNEMİ

Yörük İl Beyi Mustafa Acarbulut, Pençe-Kilit operasyonunda kaybettiğimiz şehitlere baş sağlığı dileyerek konuşmasına başladı. Yörük-Türkmen kültürünün unutulmaya başladığını ifade eden İl Beyi Mustafa Acarbulut, “Özellikle yeni nesil ‘Yörük, Türkmen’ kavramlarını bilmiyor. Yörükler konargöçer biçiminde yaşayan, Orta Asya’dan topraklarımıza göçmüş Türklerdir. Türkmen olarak baktığınızda öz be öz Türklerdir. Biz Anadolu Türkleri Oğuz boyundan gelmekteyiz. Biz yörükler bu coğrafyada kolay var olmadık ve yaşamadık.” dedi. Yörüklerin Osmanlı’da ve tarihsel süreçte nasıl var olduklarına değinen Acarbulut, “Anadolu’da yörük kültürü üretim ve yaşam biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyet sisteminde yörükler ve Türkmenlere hak ettikleri değerleri gösteriyor. Cumhuriyet dönemi yörük ve Türkmenlerin en parlak dönemidir” diye konuştu.

15 YILDIR ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman’a teşekkürlerini sunduktan sonra konuşmasını sürdürdü. Başkan Tütüncü, kültür bağlamında düzenlenen çalıştay için, “Hem yörük Türkmenlerin izlerini taşıyan sergiyi ve orada sanatkarların ortaya koydukları çalışmaların süreçlerini gösterdikleri etkinlik ve beraberinde getirdiği irfanımıza, kültürümüze farklı bir ışık olacak güzel bir çalışma tertip ediyorlar. Kepez Belediyesi olarak 15 yıldır yörük-Türkmen kültürünün çok farklı şekillerde kültürel kodlarımızı oluşturan en güzel şeklini sunabilmek için elimizden ne geliyorsa yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Biz bir şeye inanıyoruz! Tarihin herhangi bir döneminde herhangi bir yerde birileri medeniyet kurmaya niyet etmişlerse, onu iki temel üzerine inşa etmişlerdir; birincisi bilim ve teknoloji, ikincisi kültür ve sanat. Biz bu ikisini yapmaya gayret gösteriyoruz. Yörük kültürü, başta belediyeler olmak üzere kurum ve kuruluşları bir araya getiren, 90’lardan itibaren bu salonları dolduran konferanslara, çalıştaya, panellere dönüştürdü. Farklı şekilde kurulan dernekler, vakıflar, hepsi, atalarımızın kültürünü, yörük Türkmen kültürünü geldikleri yeri ve ufkumuzu aydınlatmaya devam ediyor” dedi.

Antalya DSO'da Celine Moinet rüzgarı Antalya DSO'da Celine Moinet rüzgarı