BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada, elektrik üretim amaçlı ve sanayi sektöründe kullanılan doğalgazın satış fiyatlarında yüzde 20’lik bir artış olacağı belirtildi. BOTAŞ’ın resmi internet sitesinde yayımlanan yeni tarife tablosu Ekim ayında geçerli olacak ve konut tüketicileri bu zamdan muaf tutulacak.

ARTIŞIN DETAYLARI

Yeni fiyatlandırmaya göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine Ekim’de uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira olarak belirlendi. Sanayi aboneleri için ise kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için 11 bin 374 lira olacak şekilde ayarlandı. Elektrik üretim amaçlı tarife ise 1000 metreküp doğalgaz için 12 bin lira olarak açıklandı.

SEKTÖRÜN TEPKİSİ

Sanayi sektörü ve elektrik üretim sektörü, bu artışa tepki gösteriyor. Zaten pandemi sebebiyle zor durumda olan sektörler, bu zam ile birlikte daha da zor bir duruma düşebilirler. Bu durum aynı zamanda, üretim maliyetlerinin artmasına ve bu maliyetin tüketiciye yansımasına sebep olabilir. Sözcü'de yer alan habere göre, elektrik üretim ve sanayi sektörü için yeni belirlenen doğalgaz tarifeleri sektörü olumsuz etkileyebilir.

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER

Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) da bu fiyat artışından olumsuz etkilenecek. Bu işletmelerin birçoğu, artan maliyetler sebebiyle faaliyetlerini sürdürmede zorluk yaşayabilir.