Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Tat, son dönemde elektrikli araç kullanımının artmasıyla birlikte hızla yaygınlaşması önemli bir ihtiyaç haline gelen şarj istasyonlarını gündemine taşıdı. Konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada önemli konuların göz ardı edildiğini ve yaşanabilecek risklerin ötesinde güvenlik sorunlarına davetiye çıkardığına dikkat çeken Başkan Tat, elektrikli araçların şarj istasyonlarında güvenle ve standartlara uygun şekilde şarj edilmesinin, kullanıcıların can ve mal güvenliği açısından kritik bir konu başlığını oluşturduğuna vurgu yaptı.

Ay Takvimine Göre Saç Kesim Günleri 2024! Astrolojiye Göre Saçlarınızı Ne Zaman Kestirmelisiniz? Ay Takvimine Göre Saç Kesim Günleri 2024! Astrolojiye Göre Saçlarınızı Ne Zaman Kestirmelisiniz?

POTANSİYEL RİSKLER BARINDIRMAKTADIR

Hızlı şarj istasyonlarının kurulumunda göz önünde bulundurulması gereken belirli standartların ve denetim mekanizmaları olması gerektiğini ifade eden Başkan Tat, şunları kaydetti:

“Maalesef, mevcut durumda şarj istasyonlarının kurulumunda standartlara uygunluk ve güvenlik konularında yeterli denetim mekanizmaları bulunmamaktadır. Özellikle, yüksek güce sahip hızlı şarj istasyonlarının kurulumunda yapılan hatalar, ciddi can ve mal kayıplarına neden olabilecek potansiyel riskler barındırmaktadır. Bu istasyonlar güneş ve yağmura maruz bırakılmış ve hiçbir kurulum standarttı olmadan hızla kurulumlarına devam edilmektedir.”

BELİRLİ ARALIKLARLA KONTROL SAĞLANMALIDIR

Elektrik Mühendisleri Odası olarak, vatandaşların güvenliği açısından hızlı şarj istasyonlarının kurulumunda belirli kriterlerin ve denetimlerin sağlanmasının önemine vurgu yapmak istediklerinin bilgisini veren Başkan Tat, şunları belirtti:

“Elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması, teknik standartlara uygun, güvenli ve kaliteli şarj imkânlarının sunulmasıyla mümkün olacaktır. Bunun ile ilgili bu istasyonlar bağımsız bir denetim mekanizması tarafından belirli aralıklarla kontrolleri sağlanmalıdır. Bu noktada, tüm paydaşların iş birliği içinde hareket ederek, belirlenen standartlara uygun şekilde şarj istasyonlarının kurulumu ve düzenli kontrollerinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak adına bu adımların acilen atılması gerekmektedir.”

GÜVENLİK ODAKLI ÇALIŞMALARA HAZIRIZ

Kamuoyunun bu konuda bilinçlenmesinin ve gereken tedbirleri almasının toplumun ortak sorumluluğu olduğunu hatırlatan Başkan Tat, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Güvenli bir gelecek için standartların belirlenmesi ve denetimlerin düzenli olarak yapılması büyük önem arz etmektedir. Elektrik Mühendisleri Odası olarak, mesleki birikimimizi toplum yararına kullanma ilkemizden hareketle, ulaşım maliyetlerini düşürmeye, can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalara katkı sağlamaya hazır olduğumuzu vurgulayarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere yetkililerin harekete geçmelerini beklediğimizi kamuoyuna duyururuz.”

BÜLTEN