Copernicus İklim Değişikliği Servisi'nin verilerine göre, daha önce en sıcak yıl olarak bilinen 2016 yılından sonra en sıcak yıl olarak 2023 yılı kayıtlara geçti. Ocak-eylül arasındaki dönemde sıcaklık değeri 2016 yılındaki değerden 0,05 derece üstte çıktı. Bu şekilde ise 2023 yılının kayıtlara geçmiş en sıcak yıl olabileceği belirtildi.

2023 EYLÜK KAYITLARDAKİ EN SICAK AY

Geçtiğimiz ay ortalamanın 0,93 derece üstüne çıkan hava sıcaklığı 16,38 derece oldu. Bu da 2020 yılında ölçülen en sıcak eylül ayının 0,5 derece fazlasına tekabül etti. Bu şekilde 2023 Eylül, kayıtlara geçen en sıcak ay oldu.

ORTALAMANIN ÜZERİNDE YAĞIŞLAR

Avrupa’nın bazı bölgeleri ortalamanın üzerinde yağış aldı. Geçen ay Avrupa’da 2020’ye kıyasla 1,1’lik artışla en sıcak eylül ayı yaşandı. Ortalama üzerinde yağış alan İber Yarımadası, İrlanda, İngiltere’nin Kuzeyi, İskandinavya ve Daniel Fırtınasının etkilediği Yunanistan’da eylül ayındaki yağışların ortalamasının üzerinde yağışlar görüldü.

ANTALYA’DA EYLÜL

Antalya bu yaz son yılların en sıcak aylarını yaşadı. Eylül ayının girmesiyle birlikte sıcaklıkların azalacağını düşünen birçok insan eylülün de ortalamanın üstünde sıcaklıklar getirmesiyle kışın geç geleceğinin öngörüsünde bulunmaya başladı. Antalya’da eylül ayının sonlarına doğru termometrelerde 40 dereceye yakın rakamlar görüldü. Antalyalılar ise sıcaklık artışıyla geçtiğimiz yıllara göre denize ve güneşe daha fazla doydu.