İtalyan spor gazetesi tuttosport tarafından Avrupa’da 21 yaş altı futbolculara verilen Golden Boy ödülü için haziran aynı güncellemesi yapıldı. Avrupa’nın en iyi genç futbolcusunu seçmek için yapılan 100 kişilik listede 4 Türk futbolcu yer aldı. İşte 100 kişilik Golden Boy listesi ve Türk futbolcular

GOLDEN BOY ÖDÜLLERİ NEDİR?

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Golden Boy ödülü 2003 yılında İtalyan spor gazetesi Tuttosport tarafından ortaya çıktı. 21 yaş altı futbolcuların sezon boyunca gösterdikleri performansları değerlendiriliyor ve buna göre bir liste oluşturuluyor.  Bu oluşturulan liste sonrası dünyanın çeşitli yerlerindeki gazeteciler gizli bir şekilde futbolcular için oy kullanıyor. Oylama sonunda seçilen futbolcu Avrupa’nın en genç yeteneği ilan ediliyor.  

Golden Boy Ödülü

GOLDEN BOY ÖDÜLÜNÜ KAZANAN ÜNLÜ FUTBOLCULAR 

Bu zamana kadar bu ödülü birçok farklı futbolcu kazandı. Lionel Messi, Wayne Rooney, Paul Pogba, Kylian Mbappé ve Erling Haaland gibi birçok ünlü futbolcu 21 yaşında bu ödülü kazanan isimlerden oldu. Geçtiğimiz yıl ise bu ödülü Arda Güler’in takım arkadaşı ve dünyanın en değerli futbolcularından Jude Bellingham kazandı.

HAZİRAN AYI GÜNCELLEMESİ İLE LİSTE DEĞİŞTİ

İtalyan spor gazetesi Tuttosport tarafından Avrupa’nın en genç ve yetenekli oyuncusunu seçmek için verilen Golden Boy ödülleri için haziran ayı güncellemesi yapıldı. Yapılan bu güncelleme sonrası Listenin ilk 10 sırasında sadece iki isim değişti. Ajax'tan Jorrel Hato ve Atletico Madrid'den Arthur Vermeeren ilk 10 dışında kalırken bu isimlerin yerine Pau Cubarsi ve Aleksandar Pavlovic dahil oldu. Paylaşılan listede Lamine Yamal ilk sıradaki yerini korurken Yamal'ı Benfica'dan Joao Neves ve Manchester United'dan Alejandro Garnacho takip etti.

LİSTEYE GİREN TÜRK FUTBOLCULAR

Real Madrid forması giyen milli gurur Arda Güler ise listede 19'uncu sırada yer aldı. Milli takımın önemli isimlerinden olan ve Juventus’ta top koşturan genç yıldız Kenan Yıldız ise listenin 32’inci sırasında kendisine yer buldu. Beşiktaş’ın önemli ismi Semih Kılıçsoy ise 59’uncu sırada yer alırken Anadolu takımlarından biri olan Kasımpaşa’nın genç oyuncusu Yasin Özcan ise 67'inci sırada sürpriz bir şekilde yer aldı.  

LİSTENİN İLK 10 SIRASI 

Golde Boy ödülleri için 21 yaş altı aday futbolcuların ilk 10 listesi ise şöyle:

  1. Lamine Yamal - Barcelona
  2. Joao Neves - Benfica
  3. Alejandro Garnacho - Manchester United
  4. Warren Zaire-Emery - PSG
  5. Leny Yoro - Lille
  6. Savio - Girona
  7. Kobie Mainoo - Manchester United
  8. Pau Cubarsi - Barcelona
  9. Aleksandar Pavlovic - Bayern Münih
  10. Rico Lewis - Manchester City


 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP