Onlarca insan gökyüzündeki bulutların görüntüsünü büyük bir hayranlıkla izliyor. Peki, mavi gökyüzündeki bulutların şekillerine göre nasıl isim alıyorlar. ? 'Deprem bulutu' diye bir gerçeklik var mı? İşte, gökyüzünün çeşitli yüksekliklerinde bulunan bulutlar ve isimleri…

ALÇAK İRTİFA BULUTLARI

Alçak irtifada 4 tür bulut karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilki ‘Kümülüs’ bulutları. Görüntüsü ve şekliyle pamuk şekerini anımsatan Kümülüs’leri Stratocumulus, Stratus ve Cumulonimbus alçak irtifa bulutları izliyor. Stratus bulutları güneş ışınlarının yeryüzüne düşmesini perdelerken, Cumulonimbus bulutları ise gök gürültüsü bulutu olarak adlandırılıyor. 

İlgili İçerik: Bulut Tohumlama Nedir? Nasıl Yapılır? Yapay Yağmur Nedir? Dubai’de Ne Oldu?

ORTA RAKIM BULUTLARI

Gökyüzündeki orta rakımlarda ise dikkat çeken ilk bulut kütlesi Nimbostratus. Güneşi engelleyecek kadar kalın olan bir tabakaya sahip olan Nimbostratus bulutları, yağmur ve kar yağışlarında gri bulutlar olarak karşımıza çıkıyor. 

Diğer orta rakım bulutları ise şöyle sıralanıyor:

  • Altocumulus

  • Altostratus

  • Cumulonimbus 

YÜKSEK İRTİFA BULUTLARI

Yüksek irtifa bulutlarına göz attığımızdaysa en ilgi çeken bulut kütlesi Cirrocumulus olarak karşımıza çıkıyor. Halk arasında ‘Deprem bulutu’ diye tabir edilen Cirrocumulus bulutları, düzenli olarak ayarlanmış tahıl veya dalgacıklardan yapılmış ince beyaz saçlarla karakterize ediliyor. Bilim dünyasına göre ‘Deprem bulutu’ olarak isimlendirilen Cirrocumulus bulutlarının yeryüzündeki zelzelelere etki ettiğine yönelik somut bir delil yok. 

Yüksek irtifadaki diğer bulutlar:

  • Saçak bulut

  • Cirrostratus

  • Cumulonimbus 


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU