Antalya'nın simgeleri arasında yer alan tarihi 'Hıdırlık Kulesi Seyir Terası Projesi'nin ne zaman biteceği merak ediliyor. İkinci yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus'un yaptırdığı kulede, 2020'de başlatılan arkeolojik kazı çalışmaları tamamlandı ancak yerli ve yabancı ziyaretçilerin tarihi alanı gezebilmeleri için planlanan teras projesi henüz tamamlanmadı.  

PROJE KUDEB GÖZETİMİNDE SÜRÜYOR

Hıdırlık çevresinde uzman arkeolog ve ekiplerin titizlikle yürüttüğü kazı çalışmalarında kentin önemli sanayi yapılarından 94 yıllık buz fabrikası, antik hamam kalıntıları, mozaikler ve kale suru kalıntıları gün yüzüne çıkarılmıştı. Antalya Büyükşehir Belediyesi,ortaya çıkarılan tarihi alanı yerli ve yabancı ziyaretçilerin gezebilmeleri için 'Hıdırlık Kulesi Çevresi Arkeolojik Kazı ve Seyir Terası Projesi' yapımına başladı.  Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında alanda çelik konstrüksiyon döşeme için betonarme ve kuru duvar imalat çalışması devam ediyor. Ahşap ve cam zemin kaplamaları altyapısında yer alan taşıyıcı kolonların çelik imalat montajları yapılıyor. Antalya Müze Müdürlüğü ve KUDEB denetiminde sürdürülen proje kapsamında kazı sonrasında ortaya çıkan tarihi kalıntıların koruma-onarım (konservasyon) çalışmaları da devam ediyor. Projenin 1 yılda tamamlanması için ekiplerin yoğun bir çalışma temposu sergilediği ifade edildi.

Mersin'de kadın muhtarlar iş başında! İlginç projeler yolda... Mersin'de kadın muhtarlar iş başında! İlginç projeler yolda...

HIDIRLIK KULESİ HAKKINDA

Tarihi Kaleiçi surlarının üzerinde inşa edilen Hıdırlık Kulesi, şehir surlarının güneybatı köşesinde, Karaalioğlu Parkı’nın hemen bitişiğinden Kaleiçi’ne giriş yapılan yolda yer almaktadır. Beydağları’na hakim muhteşem manzarasıyla ünlü kule, silindir biçimindeki etkileyici mimarisi ile kentin en önemli sembolik yapılarından biridir. 1’inci veya 2’nci yüzyılda, Roma İmparatoru Hadrianus’un yaptırdığı ve anıtsal bir mezar olduğu düşünülen kule, 14 metre yüksekliğindedir. Alt katı kare planlı olup üst kısmı silindir şeklinde inşa edilmiştir. Alt katında yer alan odada, fresklere rastlanmıştır. Üst katında ise küçük bir gezi alanı bulunur. Yapısı oldukça dayanıklı ve sağlam olan kulenin, iç yapısının nitelikleri nedeniyle, savunma amacıyla kullandığı veya buradan işaret ateşi yakıldığı düşünülmektedir. Bizans Dönemi’nde, kentin savunma sistemine dahil edilen kule, surlarla birleştirilmiştir. Selçuklular Dönemi’nde kasr, Osmanlılar Dönemi’nde ise askeri depo işlevi görmüştür. Kule, tarih boyunca, Antalya Körfezi’nden geçen gemiler için gözetleme kulesi olarak da kullanılmıştır. Şehir merkezinde yapacağınız gezi esnasında, Karaalioğlu Parkı’ndan Kaleiçi girişine doğru ilerleyerek kuleye kolayca ulaşabilirsiniz. Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Hadrianus Kapısı’ndan giriş yaptığınızda ise Hesapçı Sokak boyunca deniz istikametinde giderek kuleye varabilirsiniz.

Muhabir: BÜLENT ÖNER