Serenay Sarıkaya’nın Sevgilisi Kimdir? Mert Demir Kim? Kaç Yaşında? Serenay Sarıkaya’nın Sevgilisi Kimdir? Mert Demir Kim? Kaç Yaşında?

Hipertansiyonun, sistolik (büyük) ya da diastolik (küçük) tansiyon değerlerinin herhangi birinin beklenen değerlerden yüksek olması durumu olduğunu belirten Uzm. Dr. Alirıza Erbay, “Ülkemizde erişkinlerde hipertansiyon her 3 kişiden 1’ini etkilemiştir. Bu oran 65 yaş üzerinde her 5 kişiden 2’si şeklindedir” dedi.
VM Medical Park Samsun Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Alirıza Erbay, hipertansiyon hakkında bilgilendirmelerde bulundu. 1990 yılından 2019 yılına kadar dünyada hipertansiyona sahip olan hasta sayısı yaklaşık 2 kat arttığını vurgulayan Uzm. Dr. Alirıza Erbay, 1990’da 648 milyon, 2019’da 1 milyar 278 milyon kişinin hipertansiyon hastası olarak kayıtlara geçtiğini açıkladı.
ÖLÜMLERE SEBEP OLUYOR
Hipertansiyonun ciddi bir hastalık olduğunu belirten Uzm. Dr. Erbay, “Tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 14’ünün sebebi hipertansiyondur” diye konuştu.
Hastane ve ofis/ işyeri ölçümleri yüksek ise hemen hipertansiyon tanısı koyulmamasını söyleyen Uzm. Dr. Erbay, “Ambulatuvar kan basıncı ölçüm cihazı takılarak kan basıncını 24 saat izleyip, tekrar değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.
YAŞLI VE GEBELERDE DAHA YÜKSEK GÖRÜLÜYOR
80 yaşının üstünde ve gebelikte tedaviye başlanan tansiyon değerleri daha yüksek olduğunu belirten Uzm. Dr. Erbay, “Kalp damar hastalığı, kalp yetmezliği ve kronik böbrek yetmezliğinde tedaviye başlama değerleri daha düşüktür” ifadelerini kullandı.
DR. ERBAY'DAN ÖNERİLER
Tansiyonun düşürülmesi tedavinin ana hedefi olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Erbay, “Hedef değer sadece yüksek tansiyonu olan hastalarda 140/90 ve altı olmalıdır” ifadelerine yer verdi.
Genel yaşam tarzı değişiklikleri kesinlikle önerilmesi gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Erbay, “Ağırlığınızı düşürün, fiziksel aktiviteyi arttırın, tuzu sınırlayın, kan yağlarını-kolesterolü düşürün, alkolü azaltın, sigarayı bırakın, meyve ve sebzeyi arttırın” açıklamasında bulundu.
Uzm. Dr. Erbay, “Son olarak tansiyon yüksekliği, tansiyon hastalığı, hipertansiyon, süpertansiyon terimleri aynı hastalığı vurgulamaktadır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: İHA