Antalya Akseki’de ilk kez bir kadın aday belediye başkanlığı koltuğuna oturacak. Peki, 18 oy farkıyla rakibini yenen İlkay Akça kimdir? İlkay Akça’nın siyasi geçmişi ve hayatı hakkında merak edilenler…

Devlet Bahçeli ile Bakan Şimşek "yerel halk" yüzünden birbirine girdi! Devlet Bahçeli ile Bakan Şimşek "yerel halk" yüzünden birbirine girdi!

AKSEKİ BELEDİYESİ'NDE İLK KADIN BAŞKAN 

CHP’de Özgür Özel’in genel başkan seçilmesinin ardından kurultay salonlunda yaptığı teşekkür konuşmasında, kadınların parti içinde daha aktif olacağını ve yerel seçimlerde daha fazla kadın aday gösterileceğini ifade etmişti. Ancak CHP’nin Antalya’da yerel seçimlerde aday gösterilen 20 isim arasında sadece 2 kadın ismine yer vermesi, tepkilere neden olmuştu. Öte yandan Ak Parti’nin adayı İbrahim Özkan’ı 18 oy farkıyla yenen CHP adayı İlkay Akça Akseki’nin ilk kadın belediye başkanı olacak.

İlkay Akça Aksu

İLKAY AKÇA HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Antalya’nın Akseki ilçesinde doğan İlkay Akça ilk, orta ve lise eğitimini Antalya'da tamamladı. Sahibi olduğu reklam ajansında 21 yıldır grafiker olarak görev yapmakta. 2004 yılında CHP'ye katılan Akça, aktif siyasete 2004 yerel seçiminde saha çalışmalarıyla başladı. 2008-2010 yıllarında CHP Kadın Kolları İl Sekreterliği yapan İlkay Akça, 2011'de Kepez İlçe Seçim Komitesi, 2012-2016 yıllarında CHP Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulunda Akdeniz Bölgesi Sorumlusu olarak görev yaptı. 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçim Komitesi, 2015 Genel Seçim Komitesi ve 2018-2020 yıllarında Antalya İl Sekreterliği görevlerinde bulunan Akça, 2024 Yerel Seçimleri'nde CHP'den aday olduğu Akseki'de belediye başkanlığını kazanan isim oldu. 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN