İngiltere Dışişleri Bakanlığı (UK Foreign, Commonwealth & Development Office), Türkiye'ye seyahat edecek vatandaşlarına yönelik uyarılarını güncelleyerek 2023'te tecavüz dahil 42 cinsel saldırı vakasının yaşandığını belirterek dikkatli olunmasını istedi. 

"40'TAN FAZLA CİNSEL SALDIRI VAKASI YAŞANDI"

Geçen yıl yaz tatili döneminde Türkiye'de tecavüz dahil olmak üzere 40'tan fazla cinsel saldırı bildirildiği uyarısının yapıldığı güncellemede, "Vakaların çoğu yaz tatili döneminde kıyıdaki turistik bölgelerde meydana geldi. Suçlar, otel ve spa çalışanları dahil olmak üzere mağdurun gündüz tanıştığı biri tarafından gece işlendi. Ayrıca tuvalete tek başına giden küçüklere yönelik cinsel saldırılar da yaşandı. Bu durumlarda ekstra dikkatli olun." ifadelerine yer verildi. 

"ŞIRNAK VE HAKKARİ'YE SEYAHAT ETMEYİN"

İngiltereli gezginlere, Türkiye'deyken her zaman çevrelerinden haberdar olmaları, yerel basında çıkan haberleri takip etmeleri ve yerel yetkililerin tavsiyelerine uymaları gerektiği de salık verildi. Türkiye genelinde terörizm, siyasi durum, suçlar, yasalar ve kültürel farklılıklar, açık hava faaliyetleri ve macera turizmi, ulaşım riskleri, aşırı hava durumu ve doğal afetler başlıklarında güvenlik uyarısı yapan Londra, suçlar başlığında güncelleme yoluna gitti. Uyarıda, Türkiye-Suriye sınırı, Şırnak ve Hakkari'ye seyahat edilmemesi tavsiyesi korundu. 

Muhabir: DUYGU TEKİN