İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'da gerçekleştirdiği saldırılarda öldürülen gazetecileri anmak ve İngiliz kamu yayıncısı BBC'nin bölgede yaşananlara ilişkin yayınlarını protesto etmek için Media Workers for Palestine isimli grup tarafından BBC'nin Londra'daki binası önünde eylem düzenledi.

SOYKIRIMI CANLI OLARAK İZLEDİNİZ”

Protestoculara seslenen Filistin'in İngiltere'deki Misyonunun Başkanı Büyükelçi Hüsam Zomlot, İsrail'in Hamas'a değil Filistinlilere karşı savaşta olduğunu belirterek, "Birinci günden beri bunun soykırımın bir bahanesi olduğu uyarısını yaptık. Birinci günden beri Filistinlileri yok etme girişimi olduğu uyarısını yaptık. Son 120 günde, televizyonlarınızdan soykırımı canlı olarak izlediniz." diye konuştu.

ENGELLEMENİN KURBANI OLDULAR”

Gazze'deki gazetecilerin İsrail'in tüm baskısına rağmen Gazze'nin mesajını ilettiklerini kaydeden Zomlot, hastane, okul, kilise, cami ve konutların vurulduğunu hatırlatarak, "Sadece masum insanları öldürmüyorlar, Gazze'yi yaşanmaz hale getiriyorlar. İsrail, gazeteciler oradayken bunu yapmak istemiyordu bu yüzden gazeteciler de soykırımın kurbanı oldu. Karanlıkta işlenen suçların, susturmanın, gerçeği duymanızı engellemenin kurbanı oldular." dedi.

85 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ”

Zomlot, 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'de öldürülen Filistinli gazeteci sayısının 85 olduğuna işaret ederek, "Bu sayı, kayıtlar tutulmaya başladığından beri kaydedilen en yüksek sayı. Kayıtlar tutulmaya başladığından beri en yüksek sayıda çocuk öldürüldü. Birleşmiş Milletler (BM) kurulduğundan beri en yüksek sayıda BM çalışanı öldürüldü." ifadelerini kullandı.

Kim demiş 'ejderha masal kahramanıdır' diye? 240 milyonluk ejderha görmeye hazır mısınız? Kim demiş 'ejderha masal kahramanıdır' diye? 240 milyonluk ejderha görmeye hazır mısınız?

KAHRAMANLIK BÜYÜK MESAJ İLETTİ”

Zomlot, yaşananların Filistin tarihinde en derin yaraları açtığını ancak umudu da güçlendirdiğine işaret ederek, "Doktorlarımızın, öğretmenlerimizin, gazetecilerimizin ve annelerimizin gösterdiği kahramanlık, bizim iletemeyeceğimiz mesajı iletti." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: AA