Antalya’da minikler trafik kurallarını polislerden öğrendi Antalya’da minikler trafik kurallarını polislerden öğrendi

Eğitim İş Antalya Şube başkanı Sadık Acar İstanbul Eyüpsultan’daki özel bir lisede bir öğretmenin silahlı saldırı nedeniyle hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklamada bulundu. Öğretmenlerin ve öğrencilerin güvenliğine dikkat çeken Acar, “Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula gitmek istemiyoruz. Can ağızda, kelle koltukta bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

"OKULLAR ŞİDDET SARMALININ KUCAĞINA İTİLMİŞTİR"

İstanbul Eyüpsultan’daki özel bir lisede bir kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıyla ilgili bir açıklama yapan Eğitim-İş Antalya Şube başkanı Sadık Acar, “Savaşlarda bile hedef alınmaması üzerine uluslararası anlaşmalar olan, dünyanın en güvenli mekanları olması gereken okullar, Türkiye’de şiddet sarmalının kucağına itilmiştir. İstanbul Eyüpsultan’daki özel bir lisede dehşet filmlerini aratmayan bir silahlı saldırının yaşanması ve bu saldırı sonucunda bir eğitimcimizin yaşamını yitirmesi, okullarımızın güvenlik açısından geldiği son durumu da gözler önüne sermiştir” şeklinde konuştu.

OKUL MÜDÜRÜNÜ KURŞUN YAĞMURUNA TUTTU

17 yaşındaki şahsın okul müdürünü 5 el kurşunla ölümüne neden olduğunu söyleyen Acar, “Okuluyla, öğretmeniyle ve müdürüyle yaşadığı sorunlar nedeniyle, yönetmelikler çerçevesinde okuldan atılan Iraklı bir öğrenci, 5 ay önce atıldığı okula silahla girmiş ve okul müdürünü makam odasında kurşun yağmuruna tutmuştur. Silahlı saldırı sonucunda ağır yaralanan okul müdürü İbrahim Oktugan, ne yazık ki ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir. 5 el silah sesini duydukları için öğrenciler ve öğretmenler koridora doluşmuşken, burada başka bir canın daha kaybedilmemesi bu elim olayın tek tesellisi olmuştur" şeklinde ifadelerine yer verdi.

"KAÇ ÖĞRETMENİN CAN VERMESİ GEREKİYOR?"

Ülkenin demgrafik yapısının ve güvenliğin ciddi risk altında olduğunu söyleyen Acar, "Şimdi Eğitim-İş olarak soruyoruz, ‘İtibardan tasarruf’ olmuyor da güvenlikten olur mu? Gerekli adımların atılması için daha kaç eğitim emekçisinin, kaç öğrencinin can vermesi gerekiyor? İktidarın plansızlığı sebebiyle ülkenin demografik yapısı ve güvenliği ciddi risk altındadır. Planlama ve rehabilitasyon süreçleri sağlıklı işletilmediği için güvenlik anlamında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu güvenlik açığının faturası bizlerin canı mı olacaktır? Bu sorulara yanıt vermeden bizler başsağlığı dileyecek hiçbir yöneticinin samimiyetine ve ciddiyetine inanmıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

"CANIMIZDAN ENDİŞE EDEREK OKULA GİTMEK İSTEMİYORUZ"

Hem devlet hem de özel okullarda ayrım yapılmadan güvenlik önlemlerinin arttırılması gerektiğini söyleyen Acar, “Okulda şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için özel ya da devlet okulu ayırmaksızın, tüm okulların güvenliği derhal sağlanmalıdır. Devleti yönetenler hem devlet okullarını güvenli hale getirmeli, kadrolu güvenlik personeli atamalı ve giriş kapılarına dedektörler koymalıdır. Özel okullarda da aynı güvenlik önlemlerinin alınması şart koşulmalı ve bu konuda sıkça denetim yapılmalıdır. Failler toplumun vicdanını rahatlatacak ve yeni olaylar açısından caydırıcı olacak şekilde cezalandırılmalı, bunun yasal altyapısı yoksa derhal oluşturulmalıdır" ifadelerini yer verdi.

"TV YAPIMLARI DENETLENMELİ"

"Artık yeter, yaşamak istiyoruz" diyerek tepki veren Acar, "Ahlak bekçiliğine soyunan RTÜK’ün toplumsal şiddeti başlıca gündemi haline getirip, mafya ve suç temalı TV yapımlarını denetlemesi sağlanmalıdır. İçine bin bir tane gereksiz ve hatta zararlı içerik doldurulan müfredat yerine şiddetin çağdışı ve yanlış olduğunu öğreten toplumsal yaşam dersleri içeren programlar hazırlanmalıdır.  Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula gitmek istemiyoruz. Can ağızda, kelle koltukta bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz. Artık yeter, yaşamak istiyoruz.” dedi.   

Muhabir: BÜLENT ÖNER