Ticaret Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma, özellikle Türkiye’de satışı yapılan en pahalı otomobiller üzerine yoğunlaştı. Araştırmalara göre, otomobillerin çoğu, Almanya’daki paravan firmalar üzerinden alındı. Soruşturma sürecinde 416 otomobilin her birinin piyasa değeri 15-20 milyon lira arasında belirlendi ve bu araçlara tedbir konuldu.

ÇİFTE FATURA VE VERGİ KAÇAĞI

Dosya, çifte fatura düzenlenmiş araçları içeriyor. Gümrüğe beyan edilen fatura ile gerçek fatura arasında önemli farklar tespit edildi. “Bu sayede, milyonlarca liralık vergi kaçağı oluştu.” Çifte fatura nedeniyle milyonlarca lira devletin kasasından kaçırıldı.

ÜNLÜ İSİMLER DE LİSTEDE

Söz konusu araçlar arasında, eski futbolcu Tümer Metin, AKP milletvekili Alpay Özalan’ın kızı Öykü Özalan gibi ünlü isimler de bulunuyor. Ayrıca, Airport AVM’nin ortaklarından Mehmet Kadir Döğme, Bonfilet’in sahibi Hakan Akkoyun, iş insanı Mehmet Safa Acar gibi tanınmış isimler de kaçakçılık davasına konu olan araçları alanlar arasında.

KAÇAKÇILIK İDDİASI

Savcılık, kaçak otomobillerin ithalatını Birol Yılmaz’ın sahibi olduğu Otomedya Otomotiv ve Dış Tic. A.Ş’nin yaptığını belirledi. Çifte fatura nedeni ile yurtdışına para transferlerini yapan kişilerin ise Cafer Filiz, Hasan Uğurtan, Murat Akbaba, Nurettin Karatay, Oktay Varol, Olcay Yılmaz ve Şevket Çelik olduğu tespit edildi. Bu kişilere kaçakçılık davası açıldı.

HUKUKİ VE CEZAİ SÜREÇ

Av. İpek Güvenç, grey market olarak bilinen araçlarla ilgili sürecin hem hukuki hem de cezai olarak dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Yeni bir ‘ ÖTV affı’ gelmemesi durumunda, iyiniyetli araç sahiplerinin uzun yıllar süren yargılamalara bağlı olarak mülkiyet hakları kısıtlanmış olacak.

İYİ NİYETLİ SAHİPLER MAĞDUR

Av. Güvenç ayrıca, gümrük işlemlerine onay verilmiş, vergileri ödenmiş ve tescili yapılmış araçlar serbest piyasaya girdikten sonra, iyi niyetli araç sahiplerinin mağdur edildiğini belirtti.Av. Güvenç,

“Burada ayrıca devletin hizmet kusuru da mevcut.” dedi.

Yargılama önümüzdeki günlerde Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.