Türk işçiliğini ve kalitesini uluslararası arenada temsil ettiğini ifade eden Sinem Türetken, Dışişleri Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye’nin tanıtımı için yaptığı yurt dışı seyahatlerinde hediye olarak kendi ürünlerini seçtiğini söyledi. Türetken, “2015’te metropol hayatından dingin bir yaşam şekline geçtikten sonra dijitalleşmeye dair farkındalığın bende yaktığı ışıkla meslek hayatıma yeni bir yön verdim. Dijital dünyada ürünler, seri üretimle birbirinin neredeyse aynısı şeklinde sunuluyor. Ben ise el işçiliğiyle, özenle, geleneksel tekniklerle kaliteli ürünler üretmeye odaklandım. Koleksiyonumda nazarlıklar başta olmak üzere, kahve bardakları, yemek tabakları ve kase gibi ürünler yer alıyor” dedi.

“DÜNYANIN HER YERİNE İYİ DİLEKLERLE UĞURLUYORUZ”

Halihazırda ulusal ve uluslararası birçok marka ile kurumsal ölçekte iş birliğinin bulunduğunu söyleyen Sinem Türetken, “Her ay ortalama 3 ila 4 kurumsal toplu sipariş üretiyor, özenle paketliyor ve dünyanın her yerine iyi dileklerle uğurluyoruz. Yurt dışında en çok Amerika ve İngiltere’den talep alıyoruz. Yerel pazarda da benzer oranda siparişlerimiz var. Elde ettiğimiz başarının temelinde, el yapımının kıymetini anlayan, arka planda harcanan emek ve özenin değerini bilen insanlara hitap etmemiz yer alıyor. Çünkü bu atölyeden çıkan ürünlerin bir hikayesi var. Her biri özenle üretiliyor, üreticisinden izler taşıyor” şeklinde konuştu.

Serbest piyasada döviz fiyatları 22 Mayıs 2024 Serbest piyasada döviz fiyatları 22 Mayıs 2024

“HEDEFİM TÜRK İŞÇİLİĞİNİ VE KALİTESİNİ DÜNYA ÇAPINDA TEMSİL ETMEK”

Hedefinin Türk işçiliğini ve kalitesini dünya çapında temsil etmek olduğunu belirten girişimci kadın en önemli ürünlerinin ise nazarlık olduğunu belirtti. Türetken,“Kültürümüzde önemli bir yer tutan ve global bir simgeye dönüşen nazarlığın, sıradanlıktan çıkıp modern ve güncel bir halde sunulmayı hak ettiğini düşündüm. Hedefim Türk işçiliğini ve kalitesini dünya çapında temsil etmek. Tam da bu yüzden, tek bir ürününün üretilmesi 10 ila 15 gün sürüyor. Her ürün, elle şekil verme, desenleri çizme, fırınlama için doğal bir süreçte kurumasını bekleme, 3 kez fırınlama gibi aşamalardan geçiyor. Üretimin öncesinde de fikir, tasarım ve bu fikrin hayata geçmesini planlamak da aylar alıyor. Emeğimizin Bodrum’daki küçük atölyemizden tüm dünyaya ulaşmasından büyük mutluluk duyuyoruz” sözlerini sarf etti.

“İLK ADIMI ATMAK HER ZAMAN CESARET İSTER”

Girişimcilikte esas meselenin cesaret olduğunu belirten Sinem Türetken, genç kadın girişimcilere ise şu tavsiyelerde bulundu:
“Dijitalleşen dünyada e-ticaret sınırsız imkanlar sunuyor olabilir. Ancak ilk adımı atmak her zaman cesaret ister. Adayların faaliyet gösterecekleri pazarın ihtiyaçlarını belirleyerek hedef kitlelerini tanımlamaları, pazarlama stratejilerini doğru bir şekilde oluşturmaları açısından çok önemli. Ürünün doğru konumlandırılması 1-0 önde başlanmasına yardımcı olabilir. Ürün kalitesi ve fiyat dengesini doğru ayarlamak, ödenene değer bir ürün sunmak da önemli. Özellikle lüks segmentteki tüketiciler, temel ihtiyaç olmayan yüksek fiyatlı ürünleri görmeden, kalitesine algılamadan satın almak istemiyor. Bu noktada güvenilir bir marka oluşturmak, müşteri sadakatini artırırken, gönüllü marka elçileri yaratıp rekabet avantajı kazandırıyor" dedi.


 

Kaynak: DHA