Olympos'un simgelerinden biri olan Kadir'in Ağaç Evleri, dün gece çıkan bir yangında kül oldu. 31 yıl önce Kadir Kaya tarafından hayata geçirilen ve sırt çantalı gezginler arasında adeta bir efsane haline gelen bu tesis, adeta Robinson Crusoe tarzı bir yaşamın kapılarını aralayarak unutulmaz anılara ev sahipliği yapıyordu.

"PES ETMEYECEKSİN" DEMİŞTİ...

Kadir Kaya, 1993 yılında elektriğin bile ulaşmadığı Olympos'a gelerek burayı adeta bir cennet köşesine dönüştürmüştü. Yılardır bu tesiste hayallerini kurduğu bir yaşamı sürdüren Kaya, 2022 yılında Hamit Seçil'in çektiği belgeselde, "Hayatta her şey dört dörtlük gitmez. Pes etmeyeceksin. Zorlukları yenerek bir şeyi başarırsan başarı  ondan sonra elde edilir. Kolayca elde edinilen başarıdan bir şey anlamazsın. Kazık da yiyeceksin, ihanete de uğrayacaksın. Hele dost kazıkları ömrünün en önemli tecrübesidir, bakkalda satılmaz" ifadelerini kullanmış yılların birikimlerini paylaşmıştı. 

Yeryüzünün en iyi hosteli seçilen Kadir'in Ağaç Evleri kül oldu! Olympos bomboş kaldı Yeryüzünün en iyi hosteli seçilen Kadir'in Ağaç Evleri kül oldu! Olympos bomboş kaldı

DÜNYANIN BİR ÇOK YERİNDE DE TANINIYORDU 

Zorluklarla dolu bir sürecin ardından Kadir'in Ağaç Evleri, 100 bungalov, 10 kabin ve 4 kalabalık odadan oluşan geniş bir konaklama alanına sahip hale gelerek 260 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye ulaşmıştı. Uluslararası Backpacking camiasında oldukça popüler olan tesis, 2000 yılında TNT tarafından dünyanın en iyi Hostel'i seçilmiş, 2010 yılında Washington Post'ta dünyada görülecek en ilginç 10 yer arasında gösterilmiş ve 2011 yılında Los Angeles Times tarafından dünyanın En Cool 10 Hostel'i arasında ilk sırada yer almıştı. BBC Televizyonu Olympos'ta Sırt Çantalıların İpek Yolu Belgeseli'ni çekmek için iki kez tesise gelmiş, Discovery Channel'da da Türkiye'nin tanıtımını yapan bir programda yer almıştı.

kadirin ağaç evleri-2

KADİR'İN AĞAÇ EVLERİNİN YERİNDE ARTIK YELLER ESİYOR 

Ancak dün gece yaşanan yangın, Kadir Kaya'nın hayallerini ve 31 yıllık emeğini kül etti. Yangınla birlikte tesis tamamen yok oldu. Konaklama tesisindeki müşteriler tahliye edilirken, alevler ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Kadir Kaya'nın hayalleri küle döndü. Olympos'a gidenlerin uğrak noktası olan Kadir'in Ağaç Evleri'nin yerinde şimdi yeller esiyor. Bundan sonra ne olacağı, yeni bir hostelin yapılıp yapılmayacağı ise merak konusu.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ